Lokale

Po bisedohet globalisht, koalicioni i ri akoma në heshtje

Po bisedohet globalisht, koalicioni i ri akoma në heshtje

Kryetari i Partisë për Veprim Demokratik në Bujanoc, Shaip Kamberi ka thënë për Jugpres se bisedimet për koalicionin lokal me partitë serbe akoma janë duke vazhduar dhe se ai nuk mundë të thotë asgjë lidhur me këtë. Në pyetjen se

24.Sep.2012 10:06
Bujanocit do ti kthehet Gjykata Themelore

Bujanocit do ti kthehet Gjykata Themelore

Bujanoci është në mesin e 11 komunave Serbi të cilat i kanë plotësuar kushtet për rikthimin e Gjykatës Themelore Duke qenë i ftuar në emisionin e Radio Beogradit, Ministri i Drejtësisë dhe Administratës Publike, Nikolla Sellakoviq, ka

24.Sep.2012 08:34
Rikthehet ne funksion faqja zyrtare e K. Bujanocit

Rikthehet ne funksion faqja zyrtare e K. Bujanocit

Faqja zyrtare e Komunës së Bujanocit është rikthyer ne funkion pas sulmit te se premtes nga një grup i “hakerëve serbë”, raporton Titulli. Per te kthyer faqen ne funksion u desht nderhyrja e mirembajtesve te faqes, ndersa demi sa i perk

23.Sep.2012 21:11
PDIU: Daçiqi skenar për dëbimin e shqiptarëve

PDIU: Daçiqi skenar për dëbimin e shqiptarëve

Partia për Drejtësi Integrim dhe Unitet nga Shqipëria ka shpreh indinjatën e thellë dhe proteston ashpër kundër vendimit të fundit të Gjykatës Supreme të Republikës së Serbisë për dënimin e ish luftëtarëve të Luginës së Preshevë

23.Sep.2012 17:13
Opozita e Bujanocit dështon "përfundimisht" ! (video)

Opozita e Bujanocit dështon "përfundimisht" ! (video)

Koalicioni qeverisës sot është takuar në zyrën e kryetarit në Bujanoc, pas tentimit të opozitës për të prishë këtë koalicion multiektnik Përfaqësuesit e partive politike që kanë marrëveshje për të udhëhequr me komunën e Buj

22.Sep.2012 16:31
“Hakerët serb” sulmojnë faqen e Komunës së Bujanocit

“Hakerët serb” sulmojnë faqen e Komunës së Bujanocit

Faqja zyrtare e Komunës së Bujanocit është sulmuar sot pasdite nga një grup i “hakerëve serbë”, raporton Titulli. Me këtë rast grupi që ka identifikuar veten se “TeslaTeam, Xermes, m1l05, StRoNiX” ka lënë një porosi në këtë

21.Sep.2012 22:16
Një shekull burgim, (as)një reagim nga Prishtina

Një shekull burgim, (as)një reagim nga Prishtina

Qeveria e Kosovës dhe ajo e Shqipërisë nuk kanë marrë mundin të reagojnë qoftë edhe më një kumtesë ndaj vendimit të Gjykatës së Lartë për krime lufte në Serbi, sipas të cilit, u dënuan me 116 vjet burgim 11 shqiptarë të Luginës

21.Sep.2012 14:22
Musliu: Gjykimi ishte politik

Musliu: Gjykimi ishte politik

Komandanti i ish-Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc (UÇPMB), Shefket Musliu, e konsideron të padrejtë dhe të motivuar politikisht vendimin e Gjykatës së lartë për krime lufte në Beograd, e cila dënoi me 116 vjet

21.Sep.2012 09:43
Ramnabuç: Nëna e shpëton nga mina (video)

Ramnabuç: Nëna e shpëton nga mina (video)

Në fshatin Ramnabuç të komunës së Bujanocit një banorë ka shpëtuar nga mina këmbësorisë, falë nënës së tij. Ngjarja kishte ndodhur gjatë kësaj vere kur Mitat Azizi me vëllan, po pastronin hapësirën afër shtëpisë nga gjethet

20.Sep.2012 20:51