Ambasadori amerikan në Beograd s’ka dilema për Asociacionin në Kosovë: Formimi i tij, çështje kohe
Rajoni dhe Politika

Ambasadori amerikan në Beograd s’ka dilema për Asociacionin në Kosovë: Formimi i tij, çështje kohe

15.Mar.2024 10:02
0

Për ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Serbi, Christopher Hill, formimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë më nuk është çështje se a do të bëhet, por se kur do të bëhet. 

Në një intervistë për “Euronewsin” në Serbi, Hill ka thënë se aktualisht problemi kryesor me Kosovën është çështja e Rregullores së Bankës Qendrore të Kosovës, por sipas tij, çështja fundamentale që duhet të zgjidhet është Asociacioni.

“Ky është problemi tani (ndalimi i dinarit). Megjithatë, ajo që është ngushëlluese është se të gjithë e kuptojnë se ky problem duhet të zgjidhet. Negociatori amerikan për Ballkanin, Gabriel Escobar, qëndroi në Kosovë dhe përçoi mesazhe të ashpra e të qarta për lidershipin kosovar. Duhet të zgjidhen më shumë probleme dhe ndalimi i dinarit është më i freskëti e ndoshta më i vështiri. Megjithatë, çështja fundamentale që duhet të zgjidhet dhe për të cilën është rënë dakord në të kaluarën, është Asociacioni i komunave me shumicë serbe. Me themelimin e tij, të gjitha problemet tjera, si strukturat paralele ose përdorimi i dinarit, duhet të zgjidhen. Është vetëm çështje kohe, dhe jo nëse do të bëhet. Logjika është e qartë, palët janë pajtuar dhe kjo është ajo që BE-ja dëshiron dhe ajo që do të arrihet”, ka thënë ai.

 
Ai ka thënë se “serbët në Kosovë janë me shekuj dhe se kjo duhet të respektohet”. 

Për problemet në komunikim me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, Hilli ka thënë se ka “probleme serioze, që duhet të adresohen”. 

Në takimin e fundit të Kurtit me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, nën ndërmjetësimin e emisarëve evropianë, në shtator, kryeministri i Kosovës ka thënë se ishte i gatshëm të nënshkruante një draftstatut të propozuar nga BE-ja për Asociacionin, krahas Marrëveshjes së Brukselit dhe të Ohrit. Megjithatë, kjo ishte refuzuar nga Serbia. Pas kësaj ndodhi sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, dhe nga autoritetet kosovare u tha se dialogu më nuk mund të konsiderohet i njëjtë.

 
Gazeta gjermane: Manastiri supozohet t`i hapë rrugën Kosovës drejt Këshillit të Evropës
Politikani serb: Vuçiç na tha se Serbia s’do të bëhet kurrë anëtare e BE-së
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration