Threads, tashmë i aksesueshëm edhe në vendet e Bashkimit Europian
Shkencë dhe teknologji

Threads, tashmë i aksesueshëm edhe në vendet e Bashkimit Europian

21.Dec.2023 08:27
0

Rreth gjashtë muaj pas daljes në treg, Meta njoftoi sot se Threads është më në fund i aksesueshëm edhe brenda vendeve të Bashkimit Europian.

Përdoruesit evropianë tashmë mund ta lidhin profilin e tyre në Instagram  me platformën më të re të mediave sociale.

Çfarë është Threads?

Instagram Threads është në thelb “Twitter-i” i Metës, kompanisë mëmë të Facebook. Ndoshta nuk ka një mënyrë më të shpejtë dhe më të kuptueshme për të përshkruar rrjetin social në fjalë.

Gjithashtu sepse është evidente se ka lindur me synimin për të zënë vendin e “zogut të vogël blu”, duke përfituar nga një periudhë krize që zgjat prej vitesh dhe që arriti kulmin me blerjen dhe menaxhimin e Elon Musk.

 

Avantazhi i madh i Threads, megjithatë, është se nuk keni nevojë të krijoni një llogari për ta përdorur atë. Rrjeti i ri social është në fakt një lloj zgjerimi i Instagramit dhe përdoruesit e regjistruar në rrjetin social fotografik Meta mund të lidhin të dy platformat, duke u identifikuar me të njëjtën llogari.

Mund të themi se nëse Instagrami është vendi ku ndani foto dhe video, Threads është vendi ku postoni mendime dhe opinione.

Pse Threads po mbërrin në hapësirën e Unionit vetëm sot?

Deri më tani Threads nuk ka mbërritur në Evropë për çështje të privatësisë. Në fakt, që Threads të pajtohej me rregulloret e BE-së, rrjetit social do t'u duhej t'u ofronte përdoruesve në rajon një modalitet vetëm për shikimin e aplikacionit (një funksion që nuk përfshihet në versionin e parë të platformës).

Modaliteti "vetëm shikim" do të thotë që, për të konsumuar përmbajtjen, përdoruesit nuk do të detyrohen të krijojnë një profil.

Një problem i zgjidhur në masë të madhe, siç u konfirmua sot zyrtarisht nga Meta. Në një njoftim për shtyp kompania bëri të ditur:

 

“Njerëzit në BE mund të zgjedhin të krijojnë një profil Threads të lidhur me llogarinë e tyre në Instagram, që do të thotë se do të kenë të njëjtën përvojë si të gjithë të tjerët në botë, ose të përdorin Threads pa profil. Ata që përdorin Threads pa profil do të jenë në gjendje të shohin përmbajtje në Threads, të kërkojnë profile, të ndajnë përmbajtje nëpërmjet linqeve ose nga platforma dhe të raportojnë përmbajtjen e Threads, por nuk do të jenë në gjendje të ndërveprojnë me përmbajtjen."

Prezantohet libri mbi marrëdhëniet diplomatike Shqipëri-Turqi në 100 vje
Deputeti serb zbulon skenarin e opozitës: Presim për ripërsëritjen e zgjedhjeve
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration