Putini po vë bast për një luftë të re në Ballkan: Kosova dhe Serbia pikënisje?
Rajoni dhe Politika

Putini po vë bast për një luftë të re në Ballkan: Kosova dhe Serbia pikënisje?

31.Mar.2024 17:55
0

Mediumi gjerman, DerWesten.de ka shkruar për mundësinë e një lufte në Ballkan, duke theksuar në titullin e një artikulli të sotëm mendimin e ekspertëve se “Putini po vë bast” për këtë. 

Ushtritë e Putinit janë tërbuar në Ukrainë për më shumë se dy vjet. Në këmbim, shtetet perëndimore po ndihmojnë vendin të mbrohet kundër trupave ruse.

Por sipas ekspertëve në Fondacionin për Mbrojtjen e Demokracive, presidenti rus po vë bast për një luftë të re në Evropë në mënyrë që ta dobësojë mbështetjen perëndimore në luftën në Ukrainë. Serbia mund të jetë shkas për këtë, shkruan mediumi.

Dy ekspertë amerikanë nga “Fondacioni për Mbrojtjen e Demokracive” paralajmërojnë për një luftë të re që mund të luajë në duart e sundimtarit të Kremlinit, Vladimir Putin. Sipas vlerësimeve të tyre në Wall Street Journal, Ballkani mund ta ndihmojë atë. Sepse një front i ri mund ta dobësojë mbështetjen perëndimore në luftën në Ukrainë. 

Mediumi gjerman shkruan se një konflikt i ri do t’i jepte Kremlinit mundësinë për të fituar ndikim lokal dhe për të larguar vëmendjen nga Ukraina përmes trafikut të armëve dhe ndërmjetësimit, transmeton Express.

Tensione të forta mes Serbisë dhe Kosovës

Ballkani Perëndimor është më i përshtatshmi për këtë. Lufta në Jugosllavi në vitet 1990 shkaktoi tensione masive. Sidomos nga Serbia, e cila dëshiron ta zgjerojë ndikimin e saj në vendet fqinje.

Së fundmi presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka kërcënuar hapur se do ta sulmojë Kosovën. Përveç kësaj, ai vazhdimisht refuzon ta nënshkruajë Marrëveshjen e Brukselit për “veprim dypalësh” ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, e cila aktualisht ndërmjetësohet nga BE-ja dhe synon të sigurojë marrëdhënie paqësore.

Shtetet e Bashkuara presin gjithashtu një rrezik më të lartë të dhunës në rajon, paralajmërojnë ekspertët. Kjo do të kishte avantazhe të mëdha për Putinin. Prandaj, Rusia nuk ka nevojë të dërgojë ushtri në rajon. Thjesht duhet të mbështetet te Serbia për ta nxitur dhunën dhe destabilitetin.

 
Kurti në trevjetorin e qeverisjes shkruan për shqiptarët në Luginë: Do të jemi gjithmonë adresë, shtëpi dhe krah për ta
Policia zvicerane dëbon në Gjermani predikuesin salafist, Abu Alia
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration