Policia zvicerane dëbon në Gjermani predikuesin salafist, Abu Alia
Rajoni dhe Politika

Policia zvicerane dëbon në Gjermani predikuesin salafist, Abu Alia

01.Apr.2024 09:16
0

Predikuesi salafist gjermano-grek, Abu Alia, ishte planifikuar që të mbante të shtunën një ligjëratë në një xhami të shqiptarëve në Biel, Kantoni i Bernës. Ligjërata nuk u zhvillua.

Kur salafisti Abu Alia njoftoi në Instagram se donte të performonte në Biel të Shtunën e Shenjtë, kjo bëri bujë në rrjetet sociale, transmeton albinfo.ch. U ngritën disa zëra që kërkonin anulimin e ligjëratës në Xhaminë Zemzem në Falkenstrasse.

“Abu Alia al-Yunani”, emri i vërtetë i të cilit është Efstathios Tsiounis, është një predikues mysliman nga Gjermania me rrënjë greke. Ai është klasifikuar si radikal nga shumë ekspertë dhe ka qenë i lidhur me disa organizata radikale.

Siç ka konfirmuar tani policia kantonale e Bernës, ligjërata e planifikuar për të shtunën në mbrëmje nuk është mbajtur. “Ne mund të konfirmojmë se ndalimi i hyrjes është zbatuar”, tha zyra e policisë kantonale për media për  gazetën Blick. Sipas deklaratave të Abu Alias, salafisti gjermano-grek ishte tashmë në Zvicër kur kishte hyrë në fuqi ndalimi i hyrjes, përcjell albinfo.ch. Policia e ka arrestuar atë dhe e ka kthyer në kufirin gjerman.

Policët në vendngjarje raportuan për Blick të shtunën në mbrëmje se kryetari i shoqatës kulturore shqiptaro-myslimane kishte siguruar që xhamia nuk dëshironte të zhvillonte aktivitetin e paralajmëruar.

Abu Alia, emri i vërtetë Efstathios T.*, është i njohur për autoritetet në Gjermani prej shumë vitesh si aktor në skenën ekstremiste salafiste. Në vitin 2019, shteti i Rhein-Westfalisë së Veriut e kishte listuar gjermano-grekun si një predikues urrejtjeje në një raport të situatës salafiste. Abu Alia ishte një shtyllë e shoqatës radikale islamike “Ftesë në Parajsë”, ku ai punoi së bashku me salafistët e njohur Pierre Vogel dhe Sven Lau.

Putini po vë bast për një luftë të re në Ballkan: Kosova dhe Serbia pikënisje?
Zhdukni rrudhat me këtë metodë të cilën e rekomandon ekspertja
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration