Danas: Vuçiqi nuk e përjashton mundësinë që Serbia të përdorë forcën në Kosovë
Rajoni dhe Politika

Danas: Vuçiqi nuk e përjashton mundësinë që Serbia të përdorë forcën në Kosovë

18.Mar.2024 01:09
0

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka takuar fëmijët serbë të Kosovës, gjatë një organizimi në Beograd.

 

Vuçiq, si çdoherë tjetër vazhdon të përdor mekanizma dezinformues duke e shtrembëruar realitetin sa i përket Kosovës.

Sonja Biserko, kryetare e Komitetit të Helsinkit për të Drejtat e Njeriut, duke komentuar fjalimin e presidentit të Serbisë, u shpreh se Vuçiq edhe takimin me fëmijët nga Kosova e shfrytëzon për t’i dërguar mesazhe rajonit dhe komunitetit më të gjerë ndërkombëtar.

E përderisa Banjska trajtohet si terrorizëm i organizuar nga shteti i Serbisë, ndërsa për autorin e sulmit, Milan Radoiçiq, është lëshuar urdhër i Interpolit, presidenti i Serbisë para fëmijëve nga Kosova shprehu mirënjohjen e tij për të gjithë veriun e Kosovës, por, veçanërisht duke vënë në dukje Banjskën, për të cilën tha se “e shpallin vend të së keqes, duke mos ditur se kush po përpiqej të na bënte keq ne serbëve…”.

Kryetari i Lëvizjes së Qytetarëve të Lirë, Pavle Grboviq, thotë se “në vend që të lehtësojë shtetin dhe serbët e Kosovës nga presioni për shkak të Banjskës, ai po bën një mit nga ai incident dhe po i ngarkon të gjithë, që në fund i ka pasojat më të mëdha pikërisht tek fëmijët që ai u drejtohet”.

Siç raporton Danas, Vuçiq ka theksuar se nuk e përjashton mundësinë që Serbia të përdorë forcën në Kosovë, për shkak të sjelljes së autoriteteve të Prishtinës dhe komunitetit ndërkombëtar.

 

“Ne do të flasim në një mënyrë tjetër.” Ne jemi gjithmonë të gatshëm të bisedojmë, por tani me një qasje tjetër”, tha Vuçiq.

 

Sipas Sonja Biserkos, pas Banjskës dhe vjedhjes së zgjedhjeve, Aleksandar Vuçiq humbi besimin e Perëndimit dhe hapësira e tij për manovrim për manipulim u zvogëlua ndjeshëm.

“Madje mund të konstatohet se bashkësia ndërkombëtare po i kushton më shumë vëmendje vendeve fqinje që Serbia po i destabilizon me politikën e saj, para së gjithash përmes aktiviteteve të KOS-it dhe shërbimeve të sigurisë me mbështetje të madhe financiare”, thekson kryetari i Lëvizjes së Qytetarëve të Lirë, Pavle Grboviq.

Fakti është se sovraniteti i Kosovës është pothuajse një punë e përfunduar, shton ai, dhe në vend që të përmbushë normalizimin dhe kujdesin thelbësor për serbët në Kosovë, presidenti Vuçiç po radikalizon retorikën për të krijuar një perde tymi që nuk e lejon shoqërinë të përballet me realitetin.

“Një retorikë e tillë sigurisht ka të bëjë me faktin se në Beograd po vijnë zgjedhje, të cilat ai mund t’i humbasë, por edhe në pjesë të tjera të Serbisë. Kosova për të njëjtën herë po instrumentalizohet për të margjinalizuar temat që janë me interes esencial për shumicën e qytetarëve serbë, por edhe për të gjeneruar një tezë për rrezikun e serbëve në përgjithësi dhe të Kosovës në veçanti, thekson Biserko.

Megjithatë, ai vazhdon të thotë, duke pasur parasysh raportin e Pentagonit që parashikon mundësinë e një konflikti etnik në Ballkan, duhet t’i kushtohet vëmendje deklaratave të tij luftarake, siç është ajo për Kosovën, në të cilën ai nuk përjashton mundësinë që Serbia të përdorë edhe një lloj force të caktuar.

Në takimin me fëmijët nga Kosova, ai njofton se anëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Evropës është në rrugë të drejtë, si të thuash, dhe se pret shumë gjëra të tjera të pakëndshme nga Perëndimi.

“Fakti që pak ditë më parë Prishtina ia ktheu tokën manastirit të Deçanit, një nga tre kushtet për anëtarësimin e tyre, dëshmon gjithashtu se bashkësia ndërkombëtare tani është e fokusuar në Kosovë dhe në plotësimin e kushteve të Prishtinës, për pranim sa më të shpejtë në anëtarësimin në Këshillin e Evropës – përfundon Sonja Biserko./Telegrafi/

Dhëndri i Trumpit synon investime turistike në Shqipëri dhe Serbi
Kamberi: SHBA-ja po e shtyn përpara realizimin e Planit 7 pikësh
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration