“Urdhëroni serbët të mos sfidojnë KFOR-in”, SHBA ngre tonet edhe me Beogradin: Ulni statusin e gatishmërisë për ushtrinë
Rajoni dhe Politika

“Urdhëroni serbët të mos sfidojnë KFOR-in”, SHBA ngre tonet edhe me Beogradin: Ulni statusin e gatishmërisë për ushtrinë

01.Jun.2023 08:19
0

Krahas kritikave të shumta ndaj Kosovës dhe qeverisë Kurti në lidhje me “fajin” për krijimin e tensioneve në veri, SHBA duket se ka ngritur tonet sot edhe ndaj Beogradit.

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare në ShBA, John Kirby, ka kërkuar nga Serbia që të ulë nivelin e gatishmërisë luftarake të ushtrisë.

Në një deklaratë nga Shtëpia e Bardhë, ai ëkrkoi gjithashtu që Serbia t’u bëjë thirrje serbëve të cilët jetojnë në Kosovë, që të përmbahen nga dhuna dhe ‘i japin fund sulmeve ndaj trupave të KFOR-it.

“Presidenti Vuçiç dhe qeveria e Serbisë duhet të ulin statusin e sigurisë së forcave të armatosura të Serbisë dhe t’i urdhërojnë serbët e Kosovës të mos e sfidojnë KFOR-in dhe të përmbahen nga dhuna e mëtejme”, theksoi Kirby.

Dieta kundër kolesterolit të lartë, ushqimet që duhen shmangur
BE Nga Moldavia, Kosovës e Serbisë u bëhet thirrje për ndalje të dhunës
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration