Dieta kundër kolesterolit të lartë, ushqimet që duhen shmangur
Trupi dhe shëndeti

Dieta kundër kolesterolit të lartë, ushqimet që duhen shmangur

31.May.2023 23:27
0

Kolesteroli ka një funksion shumë të rëndësishëm në trupin.

 

Është thelbësor për zhvillimin normal të trurit, por edhe për sintezën e disa hormoneve dhe është një pararendës i vitaminës D.

Vetë kolesteroli është një mik. Vetëm nëse është i tepërt, i ndërlikon gjërat.

Në trupin tonë, kolesteroli ka dy fytyra, njëra e mirë dhe tjetra e keqe. E para është etiketuar me shkurtesën HDL, e dyta quhet LDL.

 

Çfarë e shkakton tepricën?

Kolesteroli i lartë është një nga faktorët kryesorë të rrezikut për sulmin në zemër sepse nëse është i tepërt, kolesteroli LDL tenton të depozitohet në muret e arterieve, duke shkaktuar trashje dhe ngurtësim progresiv ose aterosklerozë.

Nëse nuk bëhet asgjë, me kalimin e kohës mund të formohen pllaka të vërteta që pengojnë rrjedhjen e gjakut dhe madje mund ta bllokojnë atë.

Po ashtu pllakat mund të shkëputen dhe të formojnë një mpiksje, e cila mund të çojë në një atak në zemër ose goditje në tru.

Kurse kolesteroli HDL është i mirë pasi pastron dyshemetë e arterieve duke fshirë “njollat dhjamore”, me një efekt mbrojtës ndaj sëmundjeve kardiovaskulare.

Përpara se të merrni suplemente ose medikamente për të ulur vlerën e kolesterolit, shpesh është efektive dhe e mjaftueshme të ndërhyhet me një qasje dietike.

Ata që luftojnë me kolesterolin e lartë pyesin veten se ku kanë gabuar: Dieta mesdhetare është tashmë e ulët në kolesterol, por mbi të gjitha e ulët në acide yndyrore të ngopura dhe sheqerna dhe për këtë arsye ideale për të mbajtur kolesterolin brenda kufijve.

Prej vitesh indeksi është përqendruar tek ushqimet individuale dhe te sasia e kolesterolit që përmban, prej disa kohësh “llogaritja” megjithatë është bërë në një mënyrë paksa ndryshe.

Vitet e fundit, kërkimet shkencore kanë konstatuar se nuk është aq shumë kolesteroli dietik që rrit atë që qarkullon në gjak, por acidet yndyrore të ngopura dhe zgjedhja e karbohidrateve për të ngrënë.

Pra, rregulli i parë është: pak sheqerna dhe drithëra integrale.

Ushqimet që ulin LDL-në

Për sa i përket zgjedhjeve individuale të ushqimit, roli më mbrojtës është ai i fibrave.

Dritë jeshile më pas për frutat, perimet, drithërat dhe bishtajoret. Perimet dhe frutat duhet të jenë të pranishme çdo ditë të paktën në dy vaktet kryesore dhe më pas edhe si një meze e lehtë e shëndetshme.

Drithërat integrale duhet të konsumohen të paktën dy herë në ditë.

Elbi dhe tërshëra, në veçanti, përmbajnë beta-glukane të cilat reduktojnë kolesterolin e keq.

Nëse të akuzuarit kryesorë për tepricën e LDL-së janë yndyrat dhe sheqernat e ngopura, mund të hartoni një listë të kategorive ushqimore që duhen shmangur: Këto janë erëza me origjinë shtazore, mishra dhe salsiçe të përpunuara, produkte të paketuara.

Kjo sepse mund të përmbajnë acide yndyrore, të cilat janë vërtet të dëmshme për shëndetin.

Ato mund të gjenden në disa produkte industriale për shkak të procesit të prodhimit, megjithëse Bashkimi Evropian ka zbatuar rregullore për të kufizuar dhe eliminuar praninë e këtyre yndyrave.

Disa ushqime individuale meritojnë një fokus, për shkak të përmbajtjes së tyre të brendshme të kolesterolit.

Vezët janë një ushqim me një profil të shkëlqyer ushqyes, por duke pasur parasysh se një vezë e vetme siguron rreth 200 mg kolesterol, këshilla është të qëndroni nën 300 mg në ditë.

Studimet e fundit kanë theksuar, megjithatë, se nuk ka asnjë lidhje të drejtpërdrejtë midis konsumit të vezëve dhe rritjes së rrezikut kardiovaskular, aq sa organet ndërkombëtare nuk vendosin më një kufi mbi konsumimin e vezëve.

Është mirë nga 2 deri në 4 në javë .

Një tjetër ushqim që është vënë në dukje gjithmonë është djathi.

Djathrat përmbajnë shumë yndyrë, veçanërisht yndyrna të ngopura, në fakt në këtë rast këshilla është që gjithmonë t’i kufizoni në 2-3 herë gjatë javës.

Qumështi gjithashtu duhet të konsumohet i skremuar ose pjesërisht i skremuar.

Së fundmi, është mjeku ai që duhet të shikojë analizat e gjakut dhe të japë këshillat e para në lidhje me faktorët e rrezikut personal dhe familjar, si dhe të vendosë se kur të fillojë depistimi për të monitoruar nivelet e kolesterolit.

Marrë nga “Corriere della Sera”, përshtatur për “AlbanianPost”.

Schmidt: S’mund të ketë luftë mes serbëve dhe shqiptarëve
“Urdhëroni serbët të mos sfidojnë KFOR-in”, SHBA ngre tonet edhe me Beogradin: Ulni statusin e gatishmërisë për ushtrinë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration