Arifi para takimit me ambasadorin amerikan Hill: Do të flasim edhe për Marrëveshjen e Ohrit, ku Lugina s’u përfshi
Lokale

Arifi para takimit me ambasadorin amerikan Hill: Do të flasim edhe për Marrëveshjen e Ohrit, ku Lugina s’u përfshi

27.Mar.2023 13:47
0

Kryetari i Preshevës, Shqiprim Arifi, të martën do të takohet me ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Serbi, Christopher Hill.

 

Arifi i tha gazetës Express se ambasadorit gjerman do t’ia shprehë brengën që shqiptarët e Luginës mbetën të papërfshirë në Marrëveshjen e fundit mes Kosovës dhe Serbisë, e arritur më 18 mars në Ohër. 

“Normalisht që do ta shtrojmë në bisedë me ambasadorin çështjen e diskriminimit dhe pasivizimit të adresave të shqiptarëve. Gjithashtu do të diskutojmë edhe mbi situatën politike, lidhur me marrëveshjen që është arritur, ose në thonjëza është arritur në Ohër, ku ne shqiptarët e Luginës së Preshevës nuk jemi të përfshirë në të”, tha ai.

Arifi tha gjithashtu se me ambasadorin Hill do të flasin edhe për “pjesë të cilat lidhen edhe me projekte të ndryshme me Ambasadën”.

Kurti në Tiranë, informoi liderët shqiptarë për Marrëveshjen e Ohrit
Ambasadori amerikan Hill në Bujanoc pritet nga kryetari i komunës, Arifi (video)
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration