Topi inteligjent që i mohoi golin “me flokë” Ronaldos, e ardhmja e futbollit
Atraktive

Topi inteligjent që i mohoi golin “me flokë” Ronaldos, e ardhmja e futbollit

01.Dec.2022 18:09
0

Përtej aftësive të tij të pamohueshme, Cristiano Ronaldo, nuk ia arriti që ta shënonte në listën e tij golin e shënuar ndaj Uruguait, për shkak të topit inteligjent, të përdorur në Katar 2022.

Kjo pasi, të gjithë topat e përdorur në këtë kompeticion janë të përbërë nga një teknologji speciale, pajisur me sensorë të posaçëm që regjistrojnë çdo kontakt me lojtarin.

Sipas Metro.co.uk, sinjalet e dërguara nga ky top, përcillen direkt në një seri rrjeti antenash të instaluara përreth stadiumit.

Është vetë topi që jo vetëm identifikon prekjet, por arrin të përcaktojë edhe se kur e kalon vijën fatale të portës, ose ato anësore e të këndit.

Kjo teknologji e përdorur për herë të parë në Katar 2022, pritet që të gjejë hapësirë edhe në ligat e ndryshme të Evropës dhe në Premier League angleze.

Kur është afati i konfirmimit të mandatit për anëtar të Këshillit Kombëtar Shqiptar (ligji)
Vuçiqi fyen Kurtin e Rashiqin: “Llumi terrorist zgjodhi llumin më të madh serb”
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration