Përplasje për gazin në Ballkan, vendimi i Bullgarisë ‘alarmon’ Serbinë dhe Hungarinë
Rajoni dhe Politika

Përplasje për gazin në Ballkan, vendimi i Bullgarisë ‘alarmon’ Serbinë dhe Hungarinë

19.Nov.2023 20:23
0

Hungaria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut do të ndërmarrin veprime të bashkërenduara kundër Bullgarisë, të cilën e akuzojnë për rritje të njëanshme të tarifave për tranzitin e gazit.

Ministri i Jashtëm i Hungarisë, Péter Szijjártó deklroi:” Në mënyrë armiqësore, pa na informuar paraprakisht, Bullgaria rriti me ultimatum tarifën e tranzitit për transportin e gazit natyror drejt Maqedonisë së Veriut, Serbisë dhe Hungarisë”.

Gjatë një takimi që pati me ministrin e Jashtëm hungarez ministrja e Energjisë së Serbisë Dubravka Djedovic Handanoviç, tha se vendimi prk n jë sërë vendesh në Ballkan dhe në Evropën Qëndrore dhe ndaj në takim u diskutuan masat që do të ndërmerren.

“Një vendim i tillë është shumë i pafavorshëm për ne dhe Hungarinë, por edhe për shtetet e tjera në rajon, përfshirë Maqedoninë e Veriut. Shtete të tjera anëtare të BE-së, si Austria dhe Sllovakia, janë gjithashtu të prekura. Prandaj, në bashkëpunim me Hungarinë, diskutuam se çfarë masash mund të marrim për të mbrojtur interesat e dy vendeve”, tha ministrja serbe.

Në parim, tarifa e tranzitit mbahet nga Gazprom, por në planin afatgjatë do të duhej të përfshihej në çmimin e gazit. Megjithatë, hapi i Sofies mund të çojë lehtësisht në një ndërprerje të dërgesave të gazit, nëse furnizuesit nuk paguajnë taksën.

Bullgaria e justifikon këtë veprim, ndër të tjera, me faktin se liderët e vendeve anëtare të Bashkimit Europian vendosën në vitin 2022 të heqin dorë nga përdorimi i gazit rus deri në vitin 2027. Vendim i mbështetur edhe nga Kryeministri hungarez Viktor Orbán.

Osmani: Mund të ketë sfida e tensione në Ballkan
Si votohet për zgjedhjet parlamentare më 17 dhjetor dhe cilat ngjyra janë përcaktuar
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration