Buja: Lugina t’i bashkohet Kosovës dhe veriu i Kosovës t’i bashkohet Serbisë
Lokale

Buja: Lugina t’i bashkohet Kosovës dhe veriu i Kosovës t’i bashkohet Serbisë

26.Jan.2022 17:18
0

Nënkryetari i PDK-së, Ramë Buja, ka thënë se para një Asociacioni të Komunave Serbe me përgjegjësi ekzekutive është për shkëmbim të territoreve me Serbinë.

Buja sqaroi qëndrimin e tij rreth kësaj teme, që sipas tij e kishte përmendur edhe në vitin 2001.

“Tri komunat e veriut nëse do të kenë kompetenca ekzekutive, Kosovën kurrë nuk do ta lënë të qetë. Është telashi i kufirit, pasi Çagllavica, Graçanica e këto tjerat nuk përbëjnë rrezik. Mundësia e lidhjes së tyre fizikisht me Serbinë është telash jo i vogël”, ka thënë Buja për ATV-në.

“Unë në vitin 2001 e kam shtruar çështjen e shkëmbimit të territorit, ku edhe atëherë ka pasur reagime dhe këtë temë e kam biseduar edhe me zyrtarë të Departamentit të Shtetit Amerikan”, tha ai.

“Para Asociacionit me kompetenca ekzekutive jam për shkëmbim territoresh, që Lugina t’i bashkohet Kosovës dhe veriu i Kosovës t’i bashkohet Serbisë”, tha ndër të tjera Buja.

Punon stomatolog në Prishtinë, vendimi për tri doza e lë në Bujanoc (video)
Preshevë: Serbia po përgatitet për ndërtimin e vendkalimit kufitar Miratoc-Llojan me Maqedoninë e Veriut
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration