7 vendet më të bukura që duhet t’i vizitoni në Zvicër
Atraktive

7 vendet më të bukura që duhet t’i vizitoni në Zvicër

06.Mar.2020 10:57
0

Pa marrë parasysh a shkoni për vizitë apo për të jetuar, Zvicra ofron plot vende të bukura për t’i vizituar.

1.Chateau de Chillon, Montreux

E vendosur në zemër të Rivierës zvicerane në brigjet e Liqenit të Gjenevës është Kalaja e Chillon – kështjella e vjetër katërshekullore. Chateau de Chillon përbëhet nga 25 ndërtesa dhe tre oborret dhe është e arritshme me varkë, autobus ose me këmbë nga qyteti i Montreux. Kjo është një nga ndërtesat më të vizituara historike në Zvicër dhe sigurisht një vend që duhet të vizitohet.

2.Lugano

Në kufi me Italinë në jug, ndikimi italian është i pamohueshëm në rajonin e Ticino, nga gjuha lokale, vila romantike dhe kuzhina e pasur deri në verat e ngrohta. Megjithëse një vend pa tokë, moti në Zvicrën jugore është i ngjyrosur nga nxitimet e ajrit të ngrohtë mesdhetar. 

3.The Matterhorn

Matterhorn, maja piktoreske e Zvicrës, është një nga malet më të larta në Alpe. Në kufirin me Italinë, kjo majë legjendare ngrihet në 4,478 metra. Në rrëzë të këtij kulmi të fuqishëm, shtrihet fshati simpatik i Zermatt, një vendpushim me shtëpi të çuditshme dhe restorante dhe hotele të klasit botëror.

4.Interlaken

Ndodhet midis Liqenit të Thun në perëndim dhe Liqenit Brienz në lindje, Interlaken është një nga vendpushimet më të njohura të pushimeve verore në Zvicër. Në qendër të qytetit, Höhematte është një mrekulli e planifikimit urban me 35 hektarë hapësirë të hapur. Kopshtet e luleve, hotelet dhe kafenetë rrethojnë Höheweg, bulevardin kryesor këtu përreth, me hapësira marramendëse të maleve.

5.Liqeni i Gjenevës

Liqeni i Gjenevës, më i madhi në Evropën Alpine, qëndron në kufirin zviceran / francez dhe ofron shikim në brigjet e disa prej qyteteve më të njohura të Zvicrës. Parqet dhe kopshtet rrethojnë liqenin, dhe qyteti i vjetër është një vend i bukur për të shëtitur në ndërtesat historike.

6.St Moritz

Liqene, akullnajash, maje të ngopura, pyje alpine dhe dritë dielli e bëjnë St Moritz një nga destinacionet kryesore malore në botë dhe që duhet të keni në listën tuaj. Hotelet dhe restorantet me çmim të ulët janë pjesë e kursit në këtë qytet turistik elegant, i cili ka pritur dy Olimpiada dimërore. 

7.Liqeni i Luganos dhe Ticinos

Vizitorët mund të eksplorojnë zonën duke vizituar liqenin në një nga avulloret e bardhë ose duke marrë me qira një varkë. Për një përmbledhje panoramike, Monte San Salvatore ofron një nga vendet më spektakolare të fshatrave përreth, liqenit dhe majave të mbuluara nga dëbora.

Koronavirusi: konfirmohet rasti i parë në Serbi, një mashkull nga Subotica
Si po e shpopullon Serbia rajonin e Luginës së Preshevës
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration