Transportoi helikopterë nga Qipro? Avioni më i madh në botë është ulur në bazën ushtarake serbe (video)
Rajoni dhe Politika

Transportoi helikopterë nga Qipro? Avioni më i madh në botë është ulur në bazën ushtarake serbe (video)

21.Nov.2023 13:00
0

Avioni më i madh që është prodhuar ndonjëherë në seri është ulur në Serbi. Sipas shërbimit të gjurmimit online, Flyradar 24, avioni i transportit civil i kompanisë “Antonov Airlines” preku tokën në aeroportin ushtarak në Batajnicë, në afërsi të Beogradit.

Mjeti fluturues i përket Forcave Ajrore të Egjiptit. Fluturimi i Antonov 124 kishte nisur në Aeroportin Ndërkombëtar të Pafos në Qipro.

Aty është gjithashtu një bazë ajrore ushtarake, ku gjenden helikopterët sulmues Mi-35P, të cilët Serbia planifikon t’i blejë nga Qiproja, raportojnë mediat në Beograd.

Megjithatë, nuk dihet nëse ata tashmë janë dorëzuar. Kjo shihet si një strategji e Serbisë për t'u armatosur nga vende të tjera, pasi shkëmbimet me Rusinë, veçanërisht në fushën ushtarake, janë pothuajse të pamundura.

Fillimisht, Beogradi ka dashur të sigurojë helikopterë të rinj Mi-35M nga Moska, por arriti vetëm të sigurojë ata të përdorur nga Qiproja.

Amazon ofron trajnime falas për përdorimin e inteligjencës artificiale
Fjalët që s'kërkojnë përkthim: Studentët e Kosovës dhe të Serbisë me fjalor të përbashkët
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration