Rama: Kemi forcuar marrëdhëniet me Serbinë, por nuk lëvizim asnjë centimetër nga pavarësia e Kosovës (video)
Rajoni dhe Politika

Rama: Kemi forcuar marrëdhëniet me Serbinë, por nuk lëvizim asnjë centimetër nga pavarësia e Kosovës (video)

25.Sep.2022 08:07
0

Kryeministri Edi Rama i bëri edhe një herë thirrje Kosovës dhe shteteve të tjera të rajonit që të bashkohen me nismën e Ballkanit të Hapur. Gjatë fjalës së tij në Asamblenë e Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Rama tha se kjo nismë do të lehtësojë procesin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë.

“Masazhi më i mirë i Ballkanit të Hapur është që nuk është e nevojshme të biesh dakord për gjithçka për të lënë pas të shkuarën e errët dhe për të gjetur gjithmonë e më tepër arsyet e mira për të zgjidhur mosmarrëveshjet”, tha Rama.

 

“Duke forcuar marrëdhëniet e saj me Serbinë, Shqipëria as nuk ka lëvizur dhe nuk do të lëvizë asnjë centimetër nga qëndrimi i saj i palëkundur që çdo vend të njohë pavarësinë e Kosovës. Thënë kjo, Kosova dhe Serbia duhet të lëvizin përtej ngërçit dhe të punojnë drejt një marrëveshjeje të mbështetur nga BE dhe SHBA. Dialogu nuk është vetëm rruga më e mirë, por e vetme për t’u marrë me këto çështje. Mbetem i bindur se Ballkani i Hapur vetëm sa do ta lehtësojë këtë proces”.

Mimoza Hamidi nga Presheva refuzoi Zvicrën për Shqipërinë: Vendi i huaj nuk bëhet kurrë yti
Delegacion nga Berni i Zvicrës vizitojnë komunën e Bujanocit
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration