Policia rrugore aksion për transportuesit e organizuar të fëmijëve në ekskursione
Lokale

Policia rrugore aksion për transportuesit e organizuar të fëmijëve në ekskursione

13.May.2024 18:51
0

Pjesëtarët e policisë rrugore të MPB-së, nga data 13 deri më 19 maj, do të zhvillojnë aksion ndërkombëtar të kontrollit të shtuar të trafikut, i cili do të ketë për qëllim zbulimin e shkeljeve të kryera nga drejtuesit e autobusëve dhe kamionëve, transmeton Titulli.com.

Sipas raportit të policisë gjatë aksionit, i cili zhvillohet njëkohësisht në 31 shtete evropiane të organizatës ROADPOL (rrjeti i policisë rrugore evropiane), policia rrugore do të drejtojë kryesisht patrullimet në rrugët me trafikun më intensiv të autobusëve dhe kamionëve.

Një theks i veçantë do t'i kushtohet kontrollit të autobusëve që përdoren për transportin e organizuar të fëmijëve në ekskursione, klasa çlodhëse, si dhe aktivitete sportive e kulturore-artistike.

Pjesëtarët e policisë rrugore do të kontrollojnë vazhdimisht respektimin e dispozitave të Ligjit për Sigurinë në Komunikacionin Rrugor dhe Ligjit për Orarin e Punës së Ekuipazheve të Automjeteve në Transportin Rrugor dhe Tahografët dhe nuk do të lejojnë fillimin e transportit të organizuar të fëmijëve në rast se konstatohen parregullsi nga kontrolli.

Gjatë aksionit ndërkombëtar të rritjes së kontrollit të autobusëve dhe kamionëve, i cili u zhvillua në muajin shkurt të këtij viti, efektivët e policisë rrugore zbuluan dhe sanksionuan 719 shkelje nga drejtuesit e autobusëve dhe 8007 shkelje nga drejtues kamionësh.

Zonja e Parë e Ukrainës dhe kreu i diplomacisë ukrainase vizitojnë Serbinë
Scholz i kërkon Serbisë ta zbatojë Marrëveshjen e Ohrit
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration