Pas tre ditëve debat, Ana Brnabiç zgjidhet Kryetare e Kuvendit të Serbisë
Rajoni dhe Politika

Pas tre ditëve debat, Ana Brnabiç zgjidhet Kryetare e Kuvendit të Serbisë

21.Mar.2024 09:00
0

Ish-kryeministrja dhe zyrtarja e Partisë Progresive Serbe në pushtet, Ana Brnabiç, është zgjedhur kryetare e Kuvendit të Serbisë. Në një votim të mërkurën në Kuvend, ajo mori 153 vota pro nga 158 deputetë të pranishëm në sallë, ndërsa 5 deputetë votuan kundër.

Kandidatura e Ana Brnabiç u propozua nga Partia Progresive Serbe, një parti e cila së bashku me partnerët e saj në listën e saj zgjedhore, ka shumicën prej 129 nga 250 anëtar në Kuvend. Propozimi që Ana Brnabiç të zgjidhet kryetare e Kuvendit u shoqërua me një debat treditor, i cili u karakterizua nga ofendime dhe etiketime ndaj deputetëve.

Gjatë debatit, deputetët e opozitës e kritikuan propozimin e qeverisë për zgjedhjen e Brnabiçit në krye të Kuvendit. Deputetët opozitare nga Lëvizja Kombëtare e Serbisë, thanë se kryetarja e Kuvendit duhet të jetë e moderuar dhe të tregojë gjakftohtësi gjatë seancës.

Ambasadori Hill deklaron se Serbia është partner më i afërt i NATO-s sesa Kosova
Dialogu “i vdekur” deri pas zgjedhjeve në BE dhe SHBA
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration