Novosti: Kush është duke punuar për statutin e asociacionit, në emër të Lajçakut dhe Gjermanisë?
Rajoni dhe Politika

Novosti: Kush është duke punuar për statutin e asociacionit, në emër të Lajçakut dhe Gjermanisë?

29.Sep.2022 10:47
0

Fondacionit gjerman, “”Friedrich Ebert Stiftung” (FES) dhe Institutit Evropian për Paqe (EIP) u është besuar detyra e hartimit të Statutit të Asociacionit të Komunave Serbe.

Sipas Novosti këto dy organizata kanë punuar gjatë muajve të fundit dhe versioni i rishikuar, bashkë me komentet e Organizatave Joqeveritare në Serbi dhe Kosovë, duhet të përfundojë në tryezën e Miroslav Lajçak, Përfaqësuesit Special të BE-së për dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë, transmeton KlanKosova.

Sipas burimeve diplomatike të këtij mediumi, një takim është organizuar në Beograd gjatë së martës, në hapësirat e “Aeroklubit”, që është ndjekur nga përfaqësuesit e OJQ-ve nga Serbia dhe Kosova, misionet ndërkombëtare me bazë në Kosovë, sikurse edhe diplomat gjermanë.

Atyre u është prezantuar drafti i statutit të asociacionit, për të cilin ata do të japin komente dhe sugjerime.

Kuvendi i Preshevës nxjerrë deklaratën e përbashkët mbi regjistrimin e popullsisë 2022 (deklarata)
APN me spot vetdijësues për regjistrimi e popullsisë në Serbi nga 1-31 tetor 2022 (video)
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration