Në bazën ushtarke "Jug" afër Bujanocit,  kurs për instruktorët e OKB-së në misionet paqeruajtëse
Lokale

Në bazën ushtarke "Jug" afër Bujanocit, kurs për instruktorët e OKB-së në misionet paqeruajtëse

15.May.2024 09:59
0

Në bazën “Jug” afër Bujanocit po zbatohet kursi ndërkombëtar për instruktorë të Kombeve të Bashkuara, të cilët do të trajnojnë personelin ushtarak të njësive përgjegjëse për ndërveprim me popullatën vendase në zonën e operacioneve paqësore, njoftoi  Ministria e Mbrojtjes, transmeton Titulli.com.

Organizator i kursit është Shërbimi i Trajnimit të Integruar të OKB-së, me mbështetjen e Qendrës për Operacione Paqeruajtëse të Forcave të Armatosura të Serbisë, dhe pjesëmarrës janë pjesëtarë të Forcave të Armatosura të Serbisë dhe të forcave të armatosura të 12 vendeve të huaja.

“Gjatë trajnimit dyjavor në qendrën tonë, pjesëmarrësit do të trajnohen për kryerjen e trajnimeve në përputhje me materialin mësimor të OKB-së për togat e trajnimit për ndërveprim me popullatën vendase”, thuhet në njoftim.

Është një njësi e specializuar, roli i së cilës është të krijojë, mbështesë dhe promovojë dialogun me popullatën, organizatat qeveritare dhe joqeveritare në zonën e operacionit, dhe në këtë mënyrë t'i ofrojë mbështetje komandantit në kuptimin e mjedisit në të cilin janë angazhuar forcat paqeruajtëse të OKB-së.

Realizimi i këtij kursi paraqet vazhdimësi të mbështetjes që Republika e Serbisë, me qëllim të ndërtimit dhe ruajtjes së paqes në botë, u ofron shërbimeve të specializuara të OKB-së dhe konfirmimin e cilësisë së trajnimeve dhe përgatitjeve që kryhen në gjuhën serbe. Forcat e Armatosura për nevojat e pjesëmarrjes në operacionet e paqes, thuhet në deklaratë.

Varhelyi: Serbia të harmonizojë politikën e saj me të BE-së, anëtarësimi i mundshëm brenda pesë vjetëve
Nënsekretarja amerikane e Shtetit takohet me Vuçiqin në Beograd
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration