Ndeshja Rumani-Kosovë u ndërpre përkohësisht, për shkak "të sjelljeve diskriminuese”, zbehet ëndrra për Euro 2024
Rajoni dhe Politika

Ndeshja Rumani-Kosovë u ndërpre përkohësisht, për shkak "të sjelljeve diskriminuese”, zbehet ëndrra për Euro 2024

13.Sep.2023 07:58
0

Ndeshja kualifikuese për Kampionatin Evropian 2024 mes Rumanisë dhe Kosovës në Bukuresht u ndërpre për rreth një orë të martën, pasi tifozët vendas bënë thirrje dhe e shpalosën një baner "Kosova është Serbi".

UEFA kishte njoftuar në uebsajtin e vet zyrtar se "për shkak të sjelljeve diskriminuese ndeshja u ndërpre deri në njoftimin e radhës".

Kur kishin kaluar 17 minuta lojë në Arenën Kombëtare në kryeqytetin rumun, gjyqtari francez Willy Delajod e ndërpreu lojën pasi në pjesën mbrapa njërës portë u pa baneri dhe filluan thirrjet nacionaliste të tifozëve rumunë.

Futbollistët e Kosovës nuk pranuan ta vazhdonin lojën nën kushte të tilla.

Gjyqtari, më pas, udhëzoi futbollistët e të dyja kombëtareve që të kthehen në dhomat e zhveshjes.

Ndeshja rifilloi pas plot 50 minuta pushim, pasi delegati i UEFA-s ia tërhoqi vërejtjen organizatorit të mos lejonte përsëritjen e thirrjeve diskriminuese.

Kosova, e cila luajti me 10 futbollistë shumicën e kohës pas përjashtimit të sulmuesit Vedat Muriqi pas dy kartonëve të verdhë në pjesën e parë, u mposht 2:0, duke humbur shpresat për pjesëmarrje në një turne të madh futbolli për herë të parë në historinë e ekipit kombëtar, i cili u pranua në UEFA dhe FIFA më 2016.

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit i Kosovës, Hajrullah Çeku, reagoi pas incidentit duke shënuar në rrjetin social Facebook:"Teksa djemtë tanë e vazhdojnë lojën me zemër e profesionalizëm, dinjiteti i shtetit të Kosovës është mbi çdo provokim. Shkëlqeni sonte!"

Rumania është njëra nga pesë vendet e Bashkimit Evropian që nuk e njohin pavarësinë e Kosovës.

Kosova ishte në kërkim të fitores së parë në këto kualifikime për turneun e verës së ardhshme në Gjermani, pasi pati një fillim dëshpërues në këtë fushatë kualifikuese, duke e humbur një dhe duke barazuar në katër ndeshjet e para.

Si pasojë, verdhekaltërit janë në vendin e parafundit në Grupin I kualifikues, me vetëm katër pikë, tetë pikë larg vendit të dytë dhe të fundit që dërgon në Euro 2024, të cilin e mban Rumania. Zvicra është lidere e grupit.

Ministria e Sportit e Rumanisë tha për Radion Evropa e Lirë në nëntor se Federata rumune kërkoi sqarime nga qeveria për kushtet në të cilat mund të zhvillohet ndeshja kundër Kosovës.

Ata kanë thënë se ishte propozuar themelimi i një grupi punues të përbërë nga Ministria e Sportit, Ministria e Punëve të Jashtme, Ministria e Punëve të Brendshme dhe Federata e Futbollit e Rumanisë pasi që thanë se ndeshja kundër Kosovës e sjell “një situatë që e pretendon një kontekst specifik ndërkombëtar”.

 

Në të kaluarën, Kosova ka luajtur edhe me Kombëtare të tjera, vendet e të cilave nuk e njohin pavarësinë e Kosovës. Greqia dhe Qipro nuk e kishin cilësuar problematike, ndërsa një ndeshje kundër Ukrainës ishte zhvendosur në Poloni.

Vitin e kaluar, Federata e Futbollit e Spanjës gjithashtu kishte pretenduar se nuk do ta lejojë ekipin e Kosovës të luajë me flamurin e vendit, por në fund ndeshja ishte zhvilluar normalisht.

UEFA, organi qeverisës i futbollit në Evropë, në një përgjigje për REL-in, kishte theksuar se nëse Rumania refuzon të luajë, do të ndiqen rregullat e përcaktuara në rregulloret në fuqi. Sipas këtyre rregullave, cilado skuadër që refuzon të luajë humb ndeshjen me rezultat 3:0, por rrezikon edhe të humbasë vendin në "EURO 2024".

Lotët e tifozit kuq e zi, Amar Hasanit nga Presheva që preku zemrat e shqiptarëve (video)
iPhone 15 Pro dhe Pro Max me materiale prej titani dhe procesor më të fuqishëm
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration