NASA nxjerr një imazh spektakolar nga planeti Mars
Shkencë dhe teknologji

NASA nxjerr një imazh spektakolar nga planeti Mars

12.Apr.2021 10:08
0

Në Mars ekzistojnë edhe dunat blu, siç tregohet nga një imazh i ri i NASA-s nga Odyssey Orbiter.

Marsi quhet Planeti i Kuq, por ka edhe ngjyra të tjera në Mars, përkatësisht të ashtuquajturat “duna blu”.

NASA tani ka publikuar një foto të re, spektakolare që tregon një zonë të tillë të një zone bojqielli.

 Foto përfshin një sipërfaqe prej rreth 30 kilometrash. Dunat mund të gjenden në Polar Cap dhe kanë madhësinë e shtetit të Teksasit në SHBA.

Skena që NASA po tregon tani vjen nga imazhet e marra nga instrumenti i Sistemit të Imazheve të Termike (TEIS) nga Orbiteri Mars Odyssey.

Arbëreshët e Kroacisë, historia e shqiptarëve të Zarës
Xhenxhefili ndihmon në tretjen e ushqimit
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration