Mjet i ri në Photoshop identifikon imazhet autentike ndaj atyre të rreme (video)
Shkencë dhe teknologji

Mjet i ri në Photoshop identifikon imazhet autentike ndaj atyre të rreme (video)

22.Oct.2020 07:05
0

Adobe zbuloi një mjet të ri për Photoshop i cili do të ndihmojë përdoruesit të kuptojnë më mirë autenticitetin e imazheve duke i atribuuar krijuesve të vërtetë.

Pjesë e Iniciativës Për Autenticitetin e Përmbajtjeve (CAI) të Adobe, prototipi do të ndihmojë krijuesit të vendosin emrin e tyre, vendndodhjen dhe historikun e fotove.

Kështu përdoruesit mund të identifikojnë saktësinë e imazheve nëse janë autentike apo deepfake e madje të mësojnë edhe sesi janë krijuar.

Adobe lançoi CAI fillimisht për Twitter dhe New York Times nisur nga përhapja e imazheve të rreme dhe alternuara. Që atëherë lista është zgjeruar me Microsoft, BBC dhe Qualcomm. 

Në videon e paraqitur Adobe krahason një imazh stok me një të krijuar. Duke përdorur mjetin Attribution, Photoshop automatikisht etiketon fotot me informacionin e fotografit.

Por Adobe tha se funksioni mund të çaktivizohet dhe të gjurmojë vetëm përmbajtjet autentike nëse krijuesit duan. Aktualisht është në fazë testimi dhe nevojitet adoptim më i gjerë nga publikuesit, artistët e madje edhe rivalët e Photoshop në mënyrë që të bëhet më i përdorshëm. /PCWorld Albanian/

 

 

Deputeti Kamberi: Nuk votojë Daçiqin për kryetar të kuvendit të Serbisë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration