Meta do të aktivizojë automatikisht enkriptimin fundor për të gjithë përdoruesit e Messenger nga fundi i vitit
Shkencë dhe teknologji

Meta do të aktivizojë automatikisht enkriptimin fundor për të gjithë përdoruesit e Messenger nga fundi i vitit

23.Aug.2023 22:46
0

Meta planifikon të lançojë enkriptimin fundor në aplikacionin Messenger nga fundi i vitit konfirmoi kompania përmes një postimi në blog. 

“Duke filluar nga dita e sotme, bisedat e miliona njerëzve në Messenger do të kalojnë në standarde më të fuqishme enkriptimi si pjesë e testimeve tona për implementimin e enkriptimit fundor E2EE,” tha kompania.

“Jemi brenda planeve për lançimin e E2EE për bisedat 1 me 1 në Messenger drejt fundit të vitit.” 

Presioni mbi platformat e medias sociale për implementimin e enkriptimit është shtuar vitet e fundit. Megjithatë disa grupe kundërshtuan aktivizimin e enkriptimit fundor duke thënë se krijon pengesa për agjencitë ligjzbatuese për të parandaluar aktivitetin kriminal.

Përdoruesit e Messenger kishin mundësi të aktivizonin enkriptimin fundor që prej Janar 2022 por Meta së fundi filloi testimin e aktivizimit automatik të tij. /PCWorld Albanian

Rama pretendon se nafta e zbuluar në Shqipëri e ka cilësinë e naftës saudite
Qeveria gjermane pajtohet t'i lehtësojë procedurat për marrje të shtetësisë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration