Kjo është makina që do zgjidhë përgjithnjë 'hallin' e njerëzve
Shkencë dhe teknologji

Kjo është makina që do zgjidhë përgjithnjë 'hallin' e njerëzve

16.Aug.2020 23:00
0

Kompania Hyperion, me bazë në Kaliforni, prezantoi supermakinën e saj me hidrogjen, me të cilën ajo shpreson që të ndryshojë mendimin e njerëzve për teknologjinë e qelizave të karburantit të hidrogjenit. 

E quajtur “Hyperion XP-1”, makina mund të udhëtojë deri në 1600 km vetëm me një serbator të mbushur me hidrogjen dhe motorët e saj elektrikë kanë aftësinë të gjenerojnë deri në 1000 kuaj fuqi. Sipas kompanisë ajo mund të arrijë nga 0 në 100 km në orë vetëm për dy sekonda.

Makinat që përdorin qelizat e hidrogjenit si karburant janë mjete elektrike që e përdorin hidrogjenin për të gjeneruar fuqi brenda makinës në vend që të përdorin baterinë për ta akumuluar këtë energji.

“Hyperion XP-1” nuk e djeg hidrogjenin, por e përdor atë në qelizat e karburantit që kombinojnë hidrogjenin me oksigjenin nga ajri në një proces që krijon ujë, emetimin e vetëm të automjetit dhe një rrymë të energjisë elektrike për të fuqizuar makinën.

Mund të bëjë 1600 km me një serbator, kjo është 

Armend Aliu: Koha të ndërtojmë një ALTERNATIVË të re politike në Preshevë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration