Kanali televiziv Britanik krijon një deepfake të Mbretëreshës së Anglisë
Shkencë dhe teknologji

Kanali televiziv Britanik krijon një deepfake të Mbretëreshës së Anglisë

25.Dec.2020 13:07
0

Çdo vit Mbretëresha e Anglisë jep mesazhin e saj për festat e fundvitit. Zakonisht këtë mesazh e përcjell përmes kanaleve tradicionale të BBC dhe ITV. 

Po kësaj here Mbretëresha Elizabeth do të japë mesazhin e saj edhe Channel 4 por nuk është Mbretëresha që njohim. Përkundrazi është një deepfake e Mbretëreshës e transmetuar në Channel 4 dhe qëllimi i saj është që të paralajmëroi njerëzit për manipulimin në epokën dixhitale.

Teknologjia deepfake mund të përdoret për të krijuar përmbajtje video sikur të ishin të vërteta dhe zakonisht shfrytëzohet për të përhapur dezinformim.

Në mesazhin prej 5 minutash, deepfake flet për disa tema kontroverse që kanë prekur kurorën e Anglisë përfshirë vendimin e Dukës dhe Dukeshës së Sussex për tu largua nga Britania.

Disa të tjerë kanë thënë se videoja është fyese dhe nuk duhej publikuar në median sociale. Deepfake është krijuar nga studioja fituese e Oskar VFX Framstore. /PCWorld Albanian

Corona virus në Serbi: Për fundjavë mundë të punohet deri në orën 3 apo 8 pasdite?
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration