Intel do të shpenzojë 33 miliardë dollarë në Gjermani për zgjerimin historik
Shkencë dhe teknologji

Intel do të shpenzojë 33 miliardë dollarë në Gjermani për zgjerimin historik

20.Jun.2023 08:17
0

Intel do të investojë më shumë se 30 miliardë euro në Gjermani si pjesë e shtytjes së saj të zgjerimit në Evropë.

 

Kështu ka bërë me dije kompania amerikane, duke shënuar investimin më të madh nga një kompani e huaj në ekonominë më të lartë të Evropës.

Sipas një burimi të “Reuters”, marrëveshja për të ndërtuar dy objekte të avancuara gjysmëpërçuese në qytetin lindor të Magdeburg-ut përfshin 10 miliardë euro subvencione gjermane.

Shefi ekzekutiv i Intel-it, Pat Gelsinger, ka treguar se ishte mirënjohës ndaj qeverisë gjermane për “përmbushjen e vizionit të një industrie gjysmëpërçuese të gjallë, të qëndrueshme dhe të avancuar në Gjermani dhe BE”

Nën Gelsinger, Intel ka investuar miliarda në ndërtimin e fabrikave në tre kontinente për të rikthyer dominimin e saj në prodhimin e çipave dhe për të konkurruar më mirë me rivalët AMD, Nvidia dhe Samsung.

Sakaq, marrëveshja në Gjermani do të ishte investimi i tretë i madh i Intel-it në katër ditë.

Kompania ka zbuluar planet për një fabrikë çipi prej 4.6 miliardë dollarësh në një tjetër anëtare të Bashkimit Evropian.

Në nivel global, prodhimi i gjysmëpërçuesve pritet të bëhet një industri trilionë dollarëshe deri në vitin 2030, duke u zgjeruar nga 600 miliardë dollarë në vitin 2021.

Si SHBA-të ashtu edhe Evropa po përpiqen të joshin lojtarë të mëdhenj industrialë nëpërmjet një përzierje të subvencioneve shtetërore dhe legjislacionit të favorshëm, me Gjermaninë të shqetësuar për humbjen e apelit si një vend për të investuar.

Qeveria në Berlin po investon miliarda euro në subvencione për të joshur kompanitë e teknologjisë, mes alarmit në rritje për brishtësinë e zinxhirit të furnizimit dhe varësisë nga Koreja e Jugut dhe Tajvani për çipa.

“Marrëveshja e sotme është një hap i rëndësishëm për Gjermaninë si një vend prodhimi i teknologjisë së lartë – dhe për qëndrueshmërinë”, ka thënë kancelari Olaf Scholz.

“Me këtë investim, po arrijmë teknologjikisht me më të mirët në botë dhe po zgjerojmë kapacitetet për zhvillimin e ekosistemit dhe prodhimin e mikroçipëve”, ka shtuar ai.

Në bazën ushtarake afër Bujanocit stërvitje ushtarake NATO dhe Ssrbi “Platinum Wolf 23”
Escobar: Tensionet në veri kanë potencial të shndërrohen në konflikt rajonal
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration