Gruaja më e bukur në botë që shpiku Wi-Fi
Shkencë dhe teknologji

Gruaja më e bukur në botë që shpiku Wi-Fi

30.Nov.2020 21:20
0
Gruaja më e bukur në botë është ajo falë së cilës kemi Wi-Fi. Emri i saj ishte Hedi, Hedi Lamarr.
 
Ajo ishte një vajzë hebreje me pasion për teknologjinë, teatrin dhe filmin. Në Hollywood, dhe së pari në Gjermani, ku ajo u përpoq të shpëtonte nga nazistët, ajo filloi karrierën e saj.

Hedi u quajt gruaja më e bukur në botë, dhe në fakt fotot dhe filmat e saj konfirmojnë këtë. Zeshkania që luajti së bashku me Spencer Tracy ose Clark Gable ishte gjithashtu një inxhiniere e jashtëzakonshme.

Ndër shpikjet më të rëndësishme të Hedi Lamarr ishte Wi-Fi. Me pak fjalë, nëse sot mund të lidhemi me internet në çdo kohë, ia kemi borxh asaj, gruas më të bukur në botë. Ah, për të gjithë ata që thonë se gratë nuk janë të mira për shkencë ose se gratë e bukura nuk janë të zonja, thjesht thuaji këtë emër: Hedi Lamarr.

Vuçiq: Sistemi ynë po e lufton mirë me COVID-19, Serbia me 65 të vdekur
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration