Detaje nga vrasja makabre në Serbi: Trupi i dy vjeçares nuk ndodhet në deponi
Rajoni dhe Politika

Detaje nga vrasja makabre në Serbi: Trupi i dy vjeçares nuk ndodhet në deponi

05.Apr.2024 09:16
0

Srdjan Jankoviq dhe Dejan Dragijeviq janë arrestuar dje nën dyshimin për vrasjen e dy vjeçares së zhdukur prej disa ditësh në Serbi Danka Iliq në Banjsko Polje.

Dyshohet se ata e kanë goditur vajzën me një makinë tip “Fiat Panda” të bardhë dhe tashmë ka dalë një foto e atij mjeti të kapura nga kamerat e sigurisë.

Dyshohet se që të dy ishin të dehur në momentin që e goditën vogëlushen. Më pas trupin e saj e vendosën në makinë dhe e dërguan në një deponi plehrash për ta fshehur krimin që dyshohet se e kanë kryer.

Gërmuesit dje kanë kontrolluar tërësisht deponinë në Starobanjska, ku dyshohet se ndodhet trupi i vajzës së vrarë Danka. Ata nuk kanë gjetur asgjë.

Këto gërmime kanë vazhduar edhe sot, por pa rezultate.

Njëkohësisht me kontrollin e deponisë, policia ka kontrolluar edhe arat në fshatin Lukë afër Borit, prej nga është i dyshuari për vrasjen.

“Xhandarmëria po gërmon oborrin e S.J., njërit nga të dyshuarit për vrasjen e Dankës së vogël. Duket sikur qeni ka nuhatur diçka”, transmeton Kurir serb.

Kryengritja ekologjike, organizatë nga Serbia, kërkon nga MPB-ja e atij vendi që Ministrja e Punëve të Brendshme, Bratislava Gashiq t’i nënshtrohet një ekzaminimi poligrafik në të cilin do të përsërisë gjithçka që ka thënë në lidhje me vrasjen e Danka Iliqit.

Shkak për këtë, siç thuhet në komunikatën për media, është bërë deklarata e tij, e cila është e mbushur me palogjikshmëri që zgjojnë dyshimin e qytetarëve.

Siç raporton Blic, në deponinë në Banjsko Polje pothuajse nuk ka mbeturina, gjithçka është pastruar, ndërsa sapo ka ardhur një veturë e policisë.

Në gjithë këtë histori të tmerrshme mbeten dy pyetje kyçe – ku dhe si u fsheh trupi i Dankës dhe si u vra, pasi dy të dyshuarit, duke akuzuar njëri-tjetrin, japin deklarata kontradiktore.

E vetmja gjë që është e sigurt sipas mediave serbe, është se trupi është zhvendosur nga deponia në një vend tjetër.

Gjermani: I ikën policisë “nga duart” shqiptari që duhej të dëbohej
Bruksel: Kamberi e Lutfiu takojnë emisarin e BE-së për Dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration