Debutojnë në Gjermani trenat e parë e parë në botë tërësisht me hidrogjen! (foto&video)
Shkencë dhe teknologji

Debutojnë në Gjermani trenat e parë e parë në botë tërësisht me hidrogjen! (foto&video)

27.Aug.2022 08:00
0

E ardhmja e udhëtimeve miqësore me mjedisin mund të jetë tashmë këtu dhe është Gjermania ajo që kryeson, me linjën e parë hekurudhore që do të funksionojë tërësisht në trena me energji hidrogjeni, duke filluar nga e mërkura.

Katërmbëdhjetë trena me hidrogjen të fuqizuar nga shtytje me qeliza karburanti do të qarkullojnë ekskluzivisht në itinerarin në Bremervörde, Saksonia e Ulët. Marrëveshja prej 93 milionë eurosh është arritur nga filiali shtetëror Landesnahverkehrsgesellschaft Niedersachsen (LVNG), pronarët e hekurudhës dhe Alstom, ndërtuesit e trenave Coradia iLint. Kompania e hekurudhave dhe transportit Elbe-Weser (EVB), e cila do të operojë trenat, dhe kompania e gazit dhe inxhinierisë Linde, janë gjithashtu pjesë e projektit.

Trenat, pesë prej të cilëve debutojnë të mërkurën, do të zëvendësojnë gradualisht 15 trenat me naftë që qarkullojnë aktualisht në itinerar, me të 14 që do të qarkullojnë ekskluzivisht deri në fund të vitit. Vetëm 1 kilogram karburant hidrogjeni mund të bëjë të njëjtën gjë si rreth 4,5 kilogramë naftë.

Trenat janë pa emetime dhe zhurmë të ulët, me vetëm avull dhe ujë të kondensuar që dalin nga shkarkimi. Ata kanë një rreze prej 1000 kilometrash, që do të thotë se mund të vrapojnë për një ditë të tërë në rrjet në një rezervuar të vetëm hidrogjeni. Një stacion mbushjeje hidrogjeni tashmë është krijuar në itinerar. Trenat mund të ecin me një maksimum prej 140 km/h, ose 87 mph, megjithëse shpejtësitë e rregullta në linjë janë shumë më pak, midis 80-120 km/h. Shkarkimi i trenit lëshon vetëm avull dhe ujë të kondensuar.

Marrëveshja është bërë një dekadë. LVNG kishte kërkuar alternativa me naftë që nga viti 2012, sipas një njoftimi për shtyp, dhe në vitin 2018, Alstom zhvilloi një provë dyvjeçare të trenave. Gjermania aktualisht ka rreth 4000 trena me naftë në binarët e saj jo të elektrizuar. Coradia iLint është testuar gjithashtu në Austri, Poloni, Suedi dhe Holandë.

Stacioni i karburantit, i drejtuar nga Linde, ka 64 depozita magazinimi me presion të lartë, gjashtë kompresorë hidrogjeni dhe dy pompa karburanti. Presidenti i Saksonisë së Ulët, Stephan Weil, e quajti lajmin një “model për pjesën tjetër të botës” dhe “një moment historik në rrugën drejt neutralitetit klimatik në sektorin e transportit”.

Destinacioni i radhës i trenave do të jetë Frankfurt, ku 27 prej tyre janë porositur për zonën metropolitane. Ata gjithashtu do të bëjnë një ndalesë në Itali, ku gjashtë trena janë vënë në përdorim në rajonin verior të Lombardisë dhe në Francë, ku 12 trena do të ndahen në katër rajone.

Edel Strazimiri / SCAN/

 

Këto tre pjesë të trupit duhet t’i lani patjetër me sapun çdo ditë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration