Apple mund të shtojë komunikimin satelitor me iPhone 14
Shkencë dhe teknologji

Apple mund të shtojë komunikimin satelitor me iPhone 14

04.Sep.2022 19:39
0

Spekuluar prej kohësh, kontektiviteti satelitor i Apple iPhone mund të bëjë debutimin këtë javë në evenimentin e iPhone 14. 

E vetmja gjë që qëndron në mes të iPhone dhe këtij funksionaliteti është një marrëveshje me një partner satelitor.

Sipas analistit shumë popullor të pajisjeve Apple, Ming-Chi Kuo, Apple ka kryer testimet e harduerit që do të lejonin iPhone 14 të lidhej me rrjetet satelitor për komunikime urgjente. 

Me këtë funksionalitet përdoruesit mund të dërgojnë mesazhe me tekst dhe zanore tek shërbimet e urgjencës kur janë pa mbulim rrjeti celular.

Kuo thotë se fati i kësaj teknologjie mbetet tek një marrëveshje dhe modeli i biznesit mes Apple dhe operatorëve satelitor. 

Konkretisht Apple duhet të pranojë kushtet e kompanisë satelitore për të ofruar një shërbim të tillë por sipas Kuo pengesat nuk janë teknike.

Kuo tha se edhe modelet iPhone 13 janë testuar me teknologjinë e re të komunikimit satelitor por që nuk u ofrua për shkak se Apple nuk gjeti gjuhën e përbashkët me një operator satelitor.

Të dërgosh mesazhe urgjente me tekst kur mungon një lidhje celulare do të ishte një prej goditjeve më të spikatura të Apple me modelet e fundit të iPhone. /PCWorld Albanian

Macron dhe Scholz caktojnë këshilltarë për të ndihmuar Lajçak, kërkesat për Vuçiç
Kjo është agjenda e vizitës së ministrave Bislimi dhe Nagavci në Bujanoc dhe Preshevë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration