Ambasadori amerikan në Serbi: Ndryshimet në SHBA nuk do të ndikojnë në marrëveshjen e Washingtonit
Lokale

Ambasadori amerikan në Serbi: Ndryshimet në SHBA nuk do të ndikojnë në marrëveshjen e Washingtonit

03.Dec.2020 07:54
0

Ambasadori amerikan në Serbi, Anthony Godfrey, tha se ndryshimi i administratës amerikane nuk do të ndikojë në zbatimin e Marrëveshjes së Washingtonit, u njoftua sot nga Kuvendi i Serbisë, ku Ambasadori u takua me Kryetarin e Komisionit të Punëve të Jashtme, Zarko Obradovic.

Kështu po raportojnë mediat serbe, ku thuhet se sipas deklaratës, Godfrey theksoi se interesi i Shteteve të Bashkuara është anëtarësimi i Serbisë në Bashkimin Evropian, i cili do të kontribuonte më tej në stabilitetin në rajon si dhe prosperitetin dhe rritjen ekonomike.

Ai vuri në dukje se Shtetet e Bashkuara, si më parë, do të vazhdojnë të sigurojnë mbështetje për Serbinë në procesin e anëtarësimit në BE.

Godfrey shprehu pritjen që marrëveshjet në lidhje me bashkëpunimin midis Serbisë dhe Shteteve të Bashkuara, kryesisht Marrëveshja për Shkencë dhe Teknologji dhe Marrëveshja për Promovimin e Investimeve, së shpejti do të jenë në procedurën parlamentare dhe do t’i nënshtrohen ratifikimit nga Asambleja Kombëtare.

Ambasadori amerikan dhe Obradovië biseduan për intensifikimin e marrëdhënieve amerikano-serbe, dhe Obradovië vlerësoi se marrëdhëniet midis dy vendeve janë në vijën ngritëse dhe se bashkëpunimi po bëhet më i mirë.

 

Ai theksoi se është jashtëzakonisht e rëndësishme për Serbinë që të ketë bashkëpunëtorë dhe miq në Shtetet e Bashkuara, gjë që është gjithashtu interesi shtetëror i vendit tonë.

 

Në një bisedë me ambasadorin, ai vuri në dukje rëndësinë e Marrëveshjes së Washingtonit, e cila u nënshkrua në shtator të këtij viti, zbatimi i së cilës kontribuon në bashkëpunimin rajonal dhe ekonomik, si dhe dialogun midis Kosovë dhe Serbisë.

Ministri i Arsimit në Serbi: Me koronavirus janë infektuar afër 4.500 nxënës
Shqiptarët e Zveçanit dhe mundësitë për punësim zero (video)
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration