10 truke për të hequr dorë nga varësia ndaj celularit
Shkencë dhe teknologji

10 truke për të hequr dorë nga varësia ndaj celularit

26.Apr.2021 09:26
0

Varësia nga celularët është tashmë një dukuri e përhapur.

“Shumica e njerëzve kontrollojnë telefonin e tyre çdo 15 minuta ose më pak, madje edhe kur nuk kanë paralajmërime ose njoftime,” tha Larry Rosen, profesor i psikologjisë dhe autor i “The Distracted Mind”.

“Ne kemi krijuar këtë shtresë ankthi rreth përdorimit tonë të teknologjisë, ku nëse nuk kemi kontroll të vazhdueshëm, humbasim diçka”.

Dhe sigurisht që ka aspekte pozitive për ardhjen e teknologjisë, po bëhet gjithnjë e më e qartë se shumica e njerëzve nuk kanë kontroll mbi përdorimin e tyre të smartphone-ve. Gjë që më pas ka një ndikim negativ në produktivitetin dhe shëndetin mendor.

Po ju sjellim 10 këshilla të shpejta dhe të lehta për t’u përdorur për detoksimin nga varësia e telefonit celular dhe kështu duke kaluar më pak kohë duke e parë atë.

1. Çaktivizoni njoftimet

Një nga mënyrat më të lehta për të luftuar varësinë nga telefoni celular dhe për të kaluar më pak kohë në telefonin tuaj është të çaktivizoni njoftimet nga postat elektronike, mesazhet, rrjetet sociale dhe çdo aplikacion tjetër.

Njoftimet dhe sinjalizimet janë krijuar për të larguar vëmendjen tonë nga ajo që po bëjmë. Me fjalë të tjera, sa herë që marrim telefonin pasi kemi marrë një njoftim, po lejojmë që vëmendja jonë të kontrollohet nga dikush jashtë.

Çdo njoftim hap një spirale nga e cila është e vështirë të shpëtosh. Kjo është ajo që psikologët e quajnë efekti Zeigarnik. Para se ta vëmë re, do të kemi humbur edhe 20 minuta të tjera me celularin në dorë, të gjitha për shkak të një njoftimi.

Pra, nëse nuk ju pëlqen të çaktivizoni njoftimet plotësisht, sigurohuni që ta bëni të paktën kur jeni duke punuar ose duke bërë gjëra të këndshme. Mbroni përparësitë tuaja dhe parandaloni që të tjerët të prishin jetën tuaj.

2. Vendoseni ekranin në të zezë dhe të bardhë

Për Android dhe iPhone, mund të ndryshoni skemën e ngjyrave të ekranit tuaj. Dhe ekspertët sugjerojnë kalimin nga ngjyra e bardhë në të zezë.

Siç rezulton, kjo mund të jetë vërtet e dobishme për të zvogëluar sasinë e kohës që kalojmë duke parë në ekran.

3. Përcaktoni marrëdhënien tuaj me teknologjinë

A keni marrë ndonjëherë kohë për të menduar vërtet për atë që ju pëlqen dhe çfarë nuk ju pëlqen për mënyrën e përdorimit të telefonit tuaj celular? A i keni kushtuar ndonjëherë vëmendje sa orë keni kaluar duke parë në ekranin e tij? Apo të gjitha bisedat që keni humbur sepse po lexonit një njoftim?

Bërja e një liste të gjërave që ju pëlqen dhe nuk ju pëlqen në lidhje me marrëdhënien tuaj me teknologjinë mund t’i bëjë gjërat më të qarta dhe t’ju ndihmojë të kuptoni se çfarë duhet të bëni për të mësuar se si ta përdorni smartphone-in tuaj në një mënyrë më të shëndetshme.

4. Përdorni modalitetin e avionit

Vendosja e telefonit tuaj në modalitetin e aeroplanit për disa orë në ditë (ose edhe fundjavave) do t’ju lejojë të shkëputeni pak nga pajisja juaj dhe ta përdorni vetëm si një mjet për kur ju nevojitet.

5. Fshini aplikacionet (dhe jo vetëm ato që nuk përdorni)

Mos kini frikë të fshini disa nga aplikacionet tuaja. Dhe jo, ne nuk po flasim vetëm për aplikacionet që nuk përdorni kurrë. Ato janë të lehta për t’u hequr qafe. Në vend të kësaj, provoni të hiqni disa nga aplikacionet që ju shpërqendrojnë më shumë, ato për të cilat kaloni shumë më shumë kohë sesa dëshironi.

Heqja e mundësisë për të përdorur këto aplikacione është mënyra më e sigurt për t’i ndaluar ata të rrëmbejnë kohën, fokusin dhe qartësinë mendore.

Mund të mos jetë e lehtë në fillim, mund të ndiheni sikur po humbni diçka. Por në realitet, përfitimet që merrni nga fshirja e këtyre aplikacioneve janë ndoshta shumë më të vlefshme sesa të metat e heqjes së tyre.

Dhe nëse jo, mund t’i shkarkoni përsëri në çdo kohë.

6. Eliminoni rrjetet sociale

Nëse mund të qëndroni të qetë, nuk do të humbni asnjë nga detajet e llogarisë tuaj duke fshirë një aplikacion të mediave sociale nga telefoni juaj.

Ajo që do të vini re është një rënie e madhe në sasinë e kohës që kaloni pa qëllim duke parë pajisjen tuaj.

Sipas TechCrunch, shumica e njerëzve kalojnë gjysmën e kohës në aplikacionet e mediave sociale kur përdorin smartphone-t e tyre. Prandaj, mendoni për këtë: fshirja qoftë edhe e një prej atyre aplikacioneve do t’ju ndihmojë të zvogëloni në mënyrë drastike sasinë e kohës që kaloni me telefonin tuaj në dorë dhe të hiqni qafe varësinë nga telefoni celular.

7. Mos e merrni telefonin tuaj në shtrat

Mos lejoni që telefoni juaj të jetë gjëja e fundit që shihni para gjumit dhe gjëja e parë që kontrolloni në mëngjes kur të zgjoheni.

Përdorimi i një ore me zile normale dhe karikimi i telefonit jashtë mundësive tuaja. Duke e bërë këtë, nuk do të tundoheni ta filloni ditën duke futur një lajm mesazhesh dhe azhurnimesh.

8. Përdorni një aplikacion që ju bën të ndaloni përdorimin e aplikacioneve të tjera

Nëse nuk jeni në gjendje ta detyroni veten të mos përdorni telefonin tuaj, mund të përdorni një aplikacion që mund t’ju ndihmojë të frenoni ose përshtatni përdorimin e pajisjes.

Ka me të vërtetë shumë prej tyre. Aplikacioni Forest është një shembull i shkëlqyeshëm dhe funksionon shumë mirë. E bën gjithçka paksa më të drejtpërdrejtë.

9. Mbani shënim të gjitha herët kur merrni në dorë smartphone-in tuaj

Mendoni për atë që sa herë ju nevojitet në të vërtetë telefoni juaj dhe sa e përdorni atë vetëm sepse jeni të mërzitur? Për të zgjidhur problemin, mund të krijoni një orar për të përcaktuar kur të përdorni telefonin dhe për çfarë qëllimesh.

Në vend që të kontrolloni postat elektronike, mesazhet me tekst dhe mediat sociale gjatë ditës, provoni të kontrolloni e-mailin tuaj vetëm dy herë në ditë dhe t’u përgjigjeni mesazheve vetëm në kohë të qëndrueshme.

Natyrisht, puna dhe mënyra juaj e jetesës do të luajnë një rol të madh në llojin e programit që mund të krijoni, por është e mundur të shpikni një sistem të shëndetshëm që nuk përfshin ndjenjën e tërheqjes së vazhdueshme në fund të spirales së reagimeve që vijnë çdo pesë minuta nga telefoni.

10. Lëreni telefonin tuaj në shtëpi

Shumica e njerëzve nuk dalin kurrë pa celularin e tyre. Kjo do të thotë që telefoni është bërë pjesë e jona, një zgjatim i krahut tonë.

Për pavarësinë tuaj, përpiquni ta bëni zakon të mos keni telefonin me vete në çdo moment të ditës.

Shkoni për një shëtitje duke lënë telefonin tuaj në shtëpi dhe shijoni mjedisin tuaj. Pini një kafe me një mik dhe jini të pranishëm në bisedë, duke mos e marrë telefonin tuaj. Gjeste të vogla por që bëjnë diferencën.

Të flesh më pak se 6 orë gjatë javëve të punës – Rrit rrezikun e demencës me 30%
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration