Sulmi terrorist në veri të Kosovës, Bild: A po e nxit Putini luftën e ardhshme në Ballkan?
Rajoni dhe Politika

Sulmi terrorist në veri të Kosovës, Bild: A po e nxit Putini luftën e ardhshme në Ballkan?

02.Oct.2023 09:03
0

Gazeta gjermane “Bild” ka shkruar për ngjarjet e fundit në Kosovë, dhe ndikimin që Rusia e ka në këtë mes.

 

Sipas SHBA-së, Serbia e rreshtuar nga Rusia ka grumbulluar masivisht trupa në kufirin me Kosovën! Prishtina akuzoi Beogradin për avancimin e ushtrisë së tij drejt Kosovës “nga tre drejtime të ndryshme”.

Drejtori i komunikimit të Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, John Kirby foli për një vendosje ‘të paprecedentë’ të artilerisë dhe tankeve në kufi.

Qeveria federale i bëri thirrje Serbisë që të tërheqë trupat. Të shtunën, Ministria e Jashtme shkroi në X (ish-Twitter): “Nuk duhet të ketë përshkallëzim të mëtejshëm mes Serbisë dhe Kosovës. Është e rëndësishme që Serbia të reduktojë menjëherë trupat në kufi”.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka kërkuar nga SHBA-ja ndihmë kundër “planeve të luftës” të Beogradit. Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ndërkohë i përshkroi raportet për vendosjen e trupave si "të pavërteta".

 

Tensionet në rajon ishin përshkallëzuar javën e kaluar. Një grup komando serbë prej 30 personash, të armatosur rëndë, luftoi me policinë e Kosovës në qytetin e Banjskës pranë Mitrovicës në veri të Kosovës. Në luftime u vranë tre sulmues serbë dhe një polic kosovar.

Përshkallëzimi i përgjakshëm pasoi vetëm disa ditë pas kolapsit të bisedimeve të BE-së që synonin të qetësonin mosmarrëveshjen në dukje të pafundme mes Kosovës dhe Serbisë. Kosova, e cila tani është pothuajse ekskluzivisht e banuar nga shqiptarët, u shkëput nga Serbia në vitin 1999 me ndihmën e NATO-s dhe shpalli pavarësinë në vitin 2008. Më shumë se 100 vende, përfshirë Gjermaninë, e njohin pavarësinë, por jo Serbia, e cila po rimerr krahinën e saj të mëparshme.

Edhe Rusia, e cila është aleate e Serbisë, nuk e njeh Kosovën. 

 

A po fillon tashmë Putini luftën e ardhshme këtu?

Grumbullimi masiv i trupave të Serbisë mund të ketë pasoja për të gjithë Evropën. Rusia, veçanërisht luftënxitësi Putin, ka një interes të madh për përshkallëzimin!

Eksperti i sigurisë ballkanike, Agon Maliqi, analizon në revistën “Profil”: “Putini ka një interes të qartë për të krijuar tensione në Kosovë dhe për të provokuar NATO-n”, transmeton RTK.

Anëtari i Bundestagut dhe eksperti ushtarak Roderich Kieseëetter e sheh dislokimin e trupave të Serbisë si një rrezik të madh - edhe për pjesën tjetër të Evropës

Kieseëetter vazhdoi: “Më në fund duhet të kuptojmë se Rusia nuk është e interesuar vetëm të shkatërrojë Ukrainën. Por i gjithë rendi i bazuar në rregulla Qëllimi i luftës hibride ruse të agresionit është: Rusia nxit qëllimisht konflikte, destabilizon rajonet, përdor energjinë, dëbimin, arratisjen, përdhunimin, torturën, vrasjen, rrëmbimin e fëmijëve si armë.

Gjuhë e thjeshtë: “Rusia duhet të ndalet, në Ukrainë, në Evropë, në Afrikë dhe kudo ku ajo lë gjurmë gjaku”, tha Kiesewetter.

Image

Në përgjigje të grumbullimit të trupave të Serbisë në kufi, NATO miratoi vendosjen e forcave shtesë të KFOR-it në rajon gjatë fundjavës. KFOR-i ka qenë përgjegjës për garantimin e sigurisë në vend që nga viti 1999.

Sipas informacioneve të fundit, aktualisht ka rreth 4500 ushtarë nga 27 vende të NATO-s dhe shtete partnere. Gjermania së fundi mori pjesë në misionin e KFOR-it me rreth 80 ushtarë.

Zhvillimet e fundit në Kosovë, Serbia në zgjedhje të jashtëzakonshme?
Sulmi ndaj familjes Muharremi në Medvegjë, Bislimi fton komunitetin ndërkombëtar ta monitorojë situatën
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration