titulli.com
Lokale

Shqiptarët e Preshevës në rigjykim

24.May.2012 17:45
0
Në Gjykatën e Qarkut  në Beograd sot ka vazhduar për të dytën ditë me radhë rigjykimi kundër njëmbëdhjetë shqiptarëve të Luginës, pesë prej të cilëve në mungesë. Seanca e sotme zgjati më shumë se gjashtë orë. Në të ishte paraparë që të dëgjohet edhe njëherë dëshmitari bashkëpunëtor “Bozhuri 50”. Ai përsëriti dëshminë e tij të dhënë gjatë gjykimit të parë, gjë e cila, pas shumë e shumë pyetjeve, çuditërisht tejmase e nervozoi kryetaren e trupit gjykues Snezhana Nikoliq Garotiq. Sic njofton për portalin tonë kryetari i Lëvizjes Kombëtare Shqiptare me seli në Preshevë, Orhan Rexhepi, rigjykimi do të vazhdojë nesër, ndërsa në radhë është dëshmitari i mbrojtur nga Gjilani, i nacionalitetit  Rom, me inicialet C2. Ky grup i njëmbëdhjetë shqiptarëve të burgosur nga Presheva është akuzuar për krime lufte kundër serbëve, romëve dhe ndonjë shqiptari spiun, gjoja të kryera në Gjilan dhe rrethinë, gjatë periudhës kohore Qershor-Tetor të vitit 1999./Titulli.com/
Qazimi: Të bashkuar jemi më të fortë (video)
Lirohet Shqipërim Musliu (i plotësuar)
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration