Pse duhet të pini ujë të ngrohtë çdo mëngjes?
Trupi dhe shëndeti

Pse duhet të pini ujë të ngrohtë çdo mëngjes?

19.Mar.2021 09:34
0

Shumica e njerëzve e fillojnë ditën me një filxhan kafe ose çaj për të ngrohur trupin e tyre pasi janë ngritur nga shtrati. Kur pinë ujë, ata priren ta preferojnë të ftohtë, por kjo nuk është gjithmonë e mirë.

Pirja e ujit të ngrohtë rregullisht, veçanërisht në mëngjes, mund të shërojë trupin duke zvogëluar “mbeturinat” metabolike.

Përmirëson qarkullimin e gjakut

Rezervat e yndyrës trupore eliminohen së bashku me substancat e tjera të akumuluara në sistemin nervor kur pini një gotë ujë të ngrohtë. Kjo nxjerr jashtë toksinat që qarkullojnë në trup dhe më pat rrit qarkullimin ne gjakut. Gjithashtu relakson ndjeshëm muskujt dhe kjo kontribuon edhe më shumë në rrjedhën e mirë të gjakut.

Lehtëson dhimbjen

Uji i ngrohtë mund t’ju ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve menstruale dhe të kokës. Nxehtësia ka një efekt qetësues në muskujt e barkut, e cila nga ana tjetër siguron lehtësim të menjëhershëm nga ngërçet dhe spazmat e muskujve.

Ndihmon në trajtimin e kapsllëkut

Shumica e njerëzve kanë një problem në stomak, i cili manifestohet nga lëvizja e zorrëve pak ose aspak. Ky presion në stomak dhe fryrja e barkut që shoqëron kapsllëkun shkaktohet kryesisht nga mungesa e ujit në trup. Pirja e ujit të ngrohtë në mëngjes me stomak bosh mund t’ju ndihmojë në përmirësimin e lëvizjes së zorrëve dhe në uljen e kapsllëkut duke tretur më mirë ushqimin.

Ekspertët të bindur: Marsi ka ujë, është ‘varrosur’ poshtë sipërfaqes
Në Serbi, 29 të vdekur dhe 5.305 raste te reja me COVID-19
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration