Pandemia e vitit 1918 që mori jetën e 50 milionë njerëzve
Trupi dhe shëndeti

Pandemia e vitit 1918 që mori jetën e 50 milionë njerëzve

01.Mar.2020 21:09
0

Një virus i përhapur në pothuajse të gjitha vendet e botës në vitin 1918 kishte marr jetën e rreth 50 milionë njerëzve atë botë.

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës sëmundja kishte shkaktuar mbi 675 mijë viktima, duke shkaktuar kështu një katastrofë pasi u ndaluan të gjitha tubimet publike, u mbyllën shkollat, kishat, teatrot e madje u ndaluan edhe funeralet, shkruan ‘businessinsider’.

Virusi më vonë do të quhej “Gripi spanjoll”, pasi ishte shfaqur për herë të parë në Spanjë.

Në ditët e sotme koronavirusi Covid-19 ka shkaktuar përhapjen e frikës në gjithë botën. Ky virus me origjinë nga Ëuhan në Kinë, ka prekur edhe mbi 50 vende tjera të botës. Deri më tani numërohen rreth 85 mijë të sëmurë dhe rreth 3 mijë viktima.

Organizata Botërore e Shëndetësisë e ka shpallë emergjencë botërore virusin, ndërsa ka deklaruar se po mbyllen dritaret e mundësisë së parandalimit të përhapjes.

Nga sytë e një anglezeje: 14 zakone shqiptare që çudisin një të huaj
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration