Ngrënia e frutave dhe perimeve të stinës çdo ditë, 5 përfitime shëndetësore
Trupi dhe shëndeti

Ngrënia e frutave dhe perimeve të stinës çdo ditë, 5 përfitime shëndetësore

01.May.2023 09:23
0

Konsumi i përditshëm i frutave dhe perimeve të stinës, duke filluar nga shumëllojshmëria dhe ngjyra, është thelbësor për shëndetin. Sidomos ai stinor, në fakt garanton një pasuri më të madhe të lëndëve ushqyese për sa i përket mineraleve, vitaminave dhe antioksidantëve që ndihmojnë në funksionimin korrekt të organizmit.

Lista e përfitimeve që kanë frutat dhe perimet është e pafundme. Ato mbrojnë nga mbipesha, obeziteti, diabeti i tipit 2, sëmundjet kardiovaskulare dhe shumë sëmundje të tjera. Por krahas përfitimeve më të njohura, ka edhe shumë të tjera më pak të njohura.

 

Ngrënia e frutave dhe perimeve të stinës është e mirë për flokët tuaj

Frutat dhe perimet e stinës janë një burim i shkëlqyer i antioksidantëve, të cilët kundërshtojnë veprimin e radikalëve të lirë dhe mbrojnë flokët nga dëmtimet e shkaktuara nga agresionet e jashtme.

 

Shumë varietete duke përfshirë agrumet, manaferrat, specat, marulet janë shumë të pasura me vitaminë C, e cila nxit prodhimin e kolagjenit, një proteinë që i mban ato të buta dhe të forta.

Mbrojnë kujtesën

 

Vendosja e perimeve dhe frutave të stinës në tryezë çdo ditë ju lejon të mbusheni me një sërë substancash, të cilat mbrojnë funksionimin e duhur të neuroneve, qelizave të trurit, duke luftuar humbjen e kujtesës dhe duke nxitur qartësinë mendore.

Nxisin humor të mirë 

Frutat dhe perimet ofrojnë vitamina të kompleksit B, të cilat marrin pjesë në prodhimin e neurotransmetuesve të mirëqenies, përfshirë serotoninën, i quajtur edhe hormoni i humorit të mirë.

Luftojnë stresin

Perimet dhe frutat e stinës janë gjithashtu burime të acidit askorbik, magnezit, kaliumit dhe kalciumit, lëndë ushqyese që ndihmojnë të qëndroni pa stres. Përveç kësaj, ato janë shumë të pasura me ujë, i cili është thelbësor për funksionimin korrekt të trupit.

Luftojnë pagjumësinë

Disa varietete si rrushi, mollët, bananet, ananasi, portokalli dhe luleshtrydhet janë burime të melatoninës, hormonit të gjumit. Falë pasurisë së mineraleve me një veprim relaksues, ato nxisin pushimin.

Daçiq: Mbi 100 shqiptarë punojnë në OKB në emër të Serbisë
Drafti i Asociacionit dhe Vetëmenaxhimi i komunitetit serb në Kosovë – temat kyçe në takimin Kurti-Vuçiç
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration