Mjeku i njohur britanez: Ja çfarë ndodh me mushkëritë e të prekurve me koronavirus
Trupi dhe shëndeti

Mjeku i njohur britanez: Ja çfarë ndodh me mushkëritë e të prekurve me koronavirus

17.Mar.2020 09:06
0

Koronavirusi i ri u shfaq në fund të vitit 2019 në qytetin kinez Wuhan, ku shkaktoi raste të shumta të pneumonisë me një shkak të panjohur.

Shumë shpejt u zbulua se ishte një virus i ri, sindroma serioze akute e frymëmarrjes koronavirus 2 ose Sars-CoV-2. Sëmundja që ai shkakton quhet COVID-19.

Mjeku John Wilson shpjegoi për ‘Guardian’ gamën e sëmundjes COVID-19, duke sqaruar se në disa raste simptomat mungonin, ndërsa në pacientët e tjerë u zhvillua sëmundje serioze që çon në pneumoni. 

Si ndikon ky virus te njerëzit?

Profesori John Wilson në Kolegjin e Mjekëve Mbretërorë Australian të Fizikanëve thotë se pothuajse të gjithë pacientët me simptoma serioze COVID-19 paraqiten me pneumoni. Ai beson se të gjithë pacientët me koronavirus mund të klasifikohen në katër kategori.

Rastet më pak të rënda janë njerëzit që kanë virusin, por nuk kanë simptoma. Këto pasohen nga ata me infeksion të traktit të sipërm respirator, domethënë ata që kanë ethe dhe kollë dhe simptoma të buta si dhimbja e kokës dhe konjuktiviti.

“Këta njerëz me simptoma më të butë ende mund të transmetojnë virusin, por shumë nuk janë në dijeni të tij,” thotë ai.

Kategoria më e madhe është ata që janë pozitivë për COVID-19 dhe që në shumicën e rasteve përfundojnë në spital dhe që kanë simptoma të ngjashme me një ftohje të rëndë. Në kategorinë e katërt janë ata që kanë simptoma të rënda me pneumoni. 

“Në Wuhan, doli se nga ata që ishin pozitivë për virusin dhe që kërkuan kujdes mjekësor, vetëm gjashtë për qind kishin simptoma serioze,” tha Wilson.

Organizata Botërore e Shëndetit pretendon se personat e moshuar dhe ata me probleme shëndetësore siç janë presioni i lartë i gjakut, sëmundjet e zemrës dhe sëmundjet e mushkërive ose diabeti janë në rrezik më të madh të zhvillimit t ë simptomave të rënda.

Si zhvillohet pneumonia?

Kur njerëzit që kanë COVID-19 fillojnë të kolliten dhe kanë ethe, kjo, sipas Wilson, është një shenjë që infeksioni ka arritur në sistemin e frymëmarrjes. 

“Shtresa mbrojtëse e këtyre organeve të frymëmarrjes është e dëmtuar, gjë që çon në inflamacion. Kjo shkakton acarim nervor dhe madje një sasi e vogël pluhuri mund të shkaktojë kollitje. Nëse kollitja përkeqësohet, acarimi përhapet në njësitë e shkëmbimit të gazit të vendosura në fund të rrugëve të frymëmarrjes. Nëse infektohen, ata përgjigjen duke nxjerrë materiale nga pezmatimi në qeset e ajrit që ndodhen në fund të mushkërive, ”shpjegon Wilson.

Mushkëritë me materiale si rezultat i inflamacionit nuk arrijnë të japin oksigjen të mjaftueshëm në gjak, gjë që zvogëlon aftësinë e trupit për të marrë oksigjen dhe lëshuar dyoksid karboni.

“Kjo zakonisht është shkaku i vdekjes në r ast të pneumonisë së rëndë,” thotë ai.

Si mund të mjekohet pneumonia? 

Deri më tani, nuk ka asgjë që mund të parandalojë pneumoninë e shkaktuar nga Covid-19. Njerëzit provojnë një numër ilaçesh me shpresën se një kombinim do të jetë efektiv. Tani për tani, nuk ka asnjë trajtim të vendosur për trajtim, përveç kujdesit të ofruar nga njësia e kujdesit intensiv.

Wilson thotë se pacientët me pneumoni virale janë në rrezik të zhvillimit të infeksioneve sekondare, dhe ai rekomandon që ata të mjekohen si me antibiotikë ashtu edhe me ilaçe antivirale. Sidoqoftë, në disa raste kjo nuk është e mjaftueshme dhe pneumonia përfundimisht ka një rezultat fatal.

Shtyhen zgjedhjet lokale dhe parlamentare në Serbi
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration