Lotët e tifozit kuq e zi, Amar Hasanit nga Presheva që preku zemrat e shqiptarëve (video)
Lokale

Lotët e tifozit kuq e zi, Amar Hasanit nga Presheva që preku zemrat e shqiptarëve (video)

12.Sep.2023 20:23
0

Në tetor të vitit 2021 Shqipëria u mposht 0:1 nga Polonia, ndeshje kjo kualifikuese për botërorin Katar 2022. Ishte minuta e 76-të kur kombëtarja shqiptare pësoi golin e humbjen në këtë takim. Ky gol, e ndërpreu ëndrrën e Shqipërisë që përherë të parë të synonte pjesmarrjen në një kampionat botëror. Kjo humbje preku thellë edhe vogelushin 7 vjeçar nga Presheva, Amar Hasani.

Lotët e tij dhe emocioni nga shkallët e stadiumit prekën zemrat e shumë shqiptarëve, e Amarit i ka qëndruan afër pothuajse gjithë lojtarët e kombëtares, ndër t’a Klaus Gjasula, Berat Gjimshiti e Sokol Cikalleshi. Ata në shenjë motivimi i dhuruan Amarit edhe fanelat e tyre.

Ndeshja e 10të shtatorit do të kthente shpresat tek Amari, pasi Shqipëria e mori hakun ndaj Polakëve duke i mposhtur me rezultat 2:0 . Amari këtë fitore e përjetoi me emocione të jashtëzakonshme.

Amari që kur ishte foshnjë, prindërit në çdo ndeshje kur luante kombëtarja e vishni kuq e zi çka dhe sot ai vazhdon t’a ndjek kombëtaren tashmë nga shkallët e stadiumit.

 

Zbulohen mallra kontrabandë në brezin kufitar, arrestohet shtetasi i Serbisë në Dobërqan të Gjilanit
Ndeshja Rumani-Kosovë u ndërpre përkohësisht, për shkak "të sjelljeve diskriminuese”, zbehet ëndrra për Euro 2024
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration