Këto janë përfitimet shëndetësore të arrave
Trupi dhe shëndeti

Këto janë përfitimet shëndetësore të arrave

22.Oct.2022 06:57
0

Arrat janë të pasura me yndyrë, por ato janë kryesisht në formën e yndyrave të pangopura, të tilla ai ato që janë një burim i vlefshëm vegjetarian i acidit yndyror esencial omega-3.

Arrat përmbajnë fitokimikate të rëndësishme, si dhe sasi të larta të yndyrave të pangopura që ofrojnë përfitime të mundshme për shëndetin dhe funksionin e trurit.

Acidet yndyrore omega-3 luajnë rol  duke ndihmuar në përmirësimin e sinjalizimit të trurit dhe neurogjenezës, që është mënyra se si formohen neuronet e reja.

Përveç niveleve të larta të yndyrnave të dobishme, në arra gjenden edhe lëndë ushqyese të tjera të rëndësishme si vitamina E, folati dhe fitokimikati mbrojtësm, shkruan BBC Good Food, transmeton Klankosova.

Një studim i fundit vlerësoi në mënyrë specifike efektin e arrave dhe zbuloi se përfshirja e arrave në dietën e meshkujve të rinj, të shëndetshëm dhe jo-depresiv përmirësonte gjendjen shpirtërore.

Studimi nga British Journal of Nutrition zbuloi se ata që konsumonin arra më shumë se katër herë në javë reduktonin rrezikun e sëmundjeve zemrës deri në 37 për qind.

Procesi i Berlinit arrin pajtimin: Lëvizje e lirë në Ballkanin Perëndimor, studim dhe punësim në 6 shtete
Interneti satelitor Starlink po vjen në fluturime ajrore në 2023
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration