Këshilla se si të shpëtoni nga alergjitë e stinës
Trupi dhe shëndeti

Këshilla se si të shpëtoni nga alergjitë e stinës

07.Mar.2020 11:49
0

Stina e pranverës shoqërohet gjithmonë me shpërthim të alergjive.

Ndryshimi i temperaturave dhe çelja e bimëve, krijojnë një atmosferë “armiqësore” për të gjithë personat që vuajnë nga alergjitë e stinës.

Pranvera shoqërohet me alergjitë që lidhen me bimët dhe polenet e tyre. Në mometin e çeljes së bimëve çlirohen polenet e tyre. Ato janë shumë të vogla sa era mund t’i shpërndajë deri në 50 kilometra. Gjatë procesit të frymëmarrjes, polenat e bimëve futen në organizmin e njerëzve. Sistemi imunitar i individit vlerëson polenin apo organizmin që hyn dhe e klasifikon si ‘armik’ të tij dhe këtu fillon një ‘luftë’ mes trupit dhe polenit.

Efektet e kësaj ‘lufte’ janë zakonisht simptomat e alergjisë si: teshtimat, kruajtja e syve, djegje fyti, hundë etj. Nëse keni një gjendje më të acaruar, mund të shoqërohet me kollë e deri në astmë.

Por ka disa mënyra shumë efikase që lehtësojnë efektet e alergjisë:

Evitoni qëndrimin në ambiente me shumë pemë ose aty ku pritet bari,

Mbani syze,

Mbani kapele ose lani kokën çdo mbrëmje,

Mos i mbani në ambientin ku qëndroni rrobat që keni veshur gjatë ditës dhe

Mbani maskë mjeku.

Vuani nga tensioni lartë, metodat natyrale të uljes se tij
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration