Google përkujton shpikësin e maskave kirurgjikale
Trupi dhe shëndeti

Google përkujton shpikësin e maskave kirurgjikale

10.Mar.2021 20:52
0

Google përkujton sot me një doodle përvjetorin e Wu Lien-teh, të cilit ne i detyrohemi një shpikjeje që vazhdon të jetë aq aktuale dhe në përdorim të përditshëm si kurrë më parë. Wu Lien-te, shpiku një mbulesë fytyre që konsiderohet pararendëse e maskave kirurgjikale. Në të vërtetë, për efektivitetin e saj, në përshkrimin e botuar nga Google për përvjetorin, ky mbulim krahasohet madje edhe me maskat N95 ose FFP2.

Wu Lien-teh lindi në Penang, Malajzia e sotme, më 10 mars 1879, në një familje të emigrantëve kinezë. Ai studioi mjekësi dhe ishte studenti i parë me origjinë kineze që mbaroi Universitetin e Kembrixhit.

Pas doktoratës, ai u emërua zëvendësdrejtor i Kolegjit Mjekësor të Ushtrisë Perandorake të Kinës në 1908. Dhe kur në vitin 1910, një epidemi e panjohur deri më atëherë u përhap në Kinën veriperëndimore, qeveria kineze i ngarkoi detyrën  që të hetojë sëmundjen, të cilën Wu Lien -teh e identifikoi atë si murtajë pneumonike, një sëmundje infektive bakteriale shumë ngjitëse që përhapet nga njeriu tek njeriu përmes transmetimit të frymëmarrjes.

Për të luftuar sëmundjen, Wu Lien-teh ideoi dhe prodhoi vetë, një maskë speciale kirurgjikale duke përdorur pambuk dhe garzë, duke shtuar shtresa pëlhure për të filtruar përthithjet, duke ftuar popullatën ta mbajë atë. Jo vetëm kaq, ai bashkëpunoi me zyrtarë të qeverisë për të krijuar ambiente izolimi ku të sëmurët mund të vëzhgonin periudha karantine, për të zhvilluar teknika sterilizimi dhe masa të tjera parandaluese si kufizimet e udhëtimit.

Treguesit që ai propozoi kontribuan në mënyrë të konsiderueshme në përfundimin e pandemisë e cila më vonë u quajt “murtaja Manciuria ” në prill 1911.

Një rezultat që, disa vjet më vonë, në 1935, i dha atij nominimin për Çmimin Nobel në mjekësi dhe fiziologji. Nobel iu dha më pas gjermanit Hans Spemann, por ishte hera e parë që një qytetar malajzian ishte emëruar dhe për më tepër një personi me origjinë kineze që nuk kishte ndodhur kurrë më parë.

Edhe sot, Wu Lien-teh njihet se ka një rol themelor në praktikimin dhe zhvillimin e progresit mjekësor, në Kinë dhe në pjesën tjetër të botës.

Alpinistë: Flamuri shqiptar valvitet në majën më të lartë të malit në Serbi
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration