Gjashtë gabime në higjienë që rrezikojnë shëndetin tuaj
Trupi dhe shëndeti

Gjashtë gabime në higjienë që rrezikojnë shëndetin tuaj

16.Mar.2020 13:23
0
Epidemia COVID-19 në botë ka bërë pjesën e saj, me mjekët duke na paralajmëruar çdo ditë për gjërat kryesore që duhet përkujdesur për të zvogëluar mundësinë e infeksionit.
 
Akoma, shumë vazhdojnë të mëkatojnë në hapat më banalë, siç janë larja e duarve dhe bërja e dushit. Portali Bright Side ka renditur gjashtë zakone të gabuara që shumica e njerëzve bëjnë dhe se është koha e duhur për t’i ndryshuar.

1. Shumë shpesh bëni dush dhe dush

Mund të tingëllojë joligjore, por shumë shpesh një dush është po aq i keq sa të mos bësh dush. Një ekip ekspertësh në Universitetin Columbia pretendojnë se shumë dush e than lëkurën tuaj dhe lë të çara në të, duke e bërë më të lehtë për mikrobet të hyjnë në trup. Rekomandohet të mos bëni dush më shumë se një herë në ditë.

2. Mos i lani duart përpara se të shkoni në tualet

B akteret nuk gjenden vetëm në banjë, por kudo në shtëpi. Kjo do të thotë që nëse nuk keni larë duart për një kohë të gjatë, bakteret duhet të jenë grumbulluar. Kështu, kur fshini pjesët intime pas një emergjence, ju mbani mikrobet e rrezikshme në duar. Andaj, larja e duarve para se të shkoni në tualet është po aq e rëndësishme sa larja e duarve pas një emergjence.

3. Lëshoni ujin me majat e gishtave

 

Tualeti është padyshim një nga vendet më të ndyra në shtëpinë tuaj, dhe hulumtimet tregojnë se edhe 90 minuta pas shpëlarjes së guaskës, bakteret janë ende të pranishme. Mos e shtypni butonin e lëshimit të ujit me majat e gishtave, por me shuplakë të dorës. Kjo parandalon transferimin e baktereve në gjëra që mund të prekni përpara se të lani duart.

4. Flini në të njëjtën jastëk për një kohë të gjatë

Jastëkët janë një parajsë e vërtetë për merimangat dhe mykun. Nëse keni probleme me lëkurën, d uhet ta konsideroni këtë për shkak të jastëkut. Merimangat e pluhurit mund të shkaktojnë alergji dhe probleme të frymëmarrjes. Rekomandohet gjithashtu larja e rregullt e jastëkëve.

5. Flini me kafshët shtëpiake

Edhe gjatë natës ju duhet t’i kushtoni vëmendje higjienës. Ekspertët nuk rekomandojnë të flini në të njëjtën shtrat me kafshët shtëpiake. Edhe nëse rregullisht blini dhe krihni flokët tuaj të preferuar, bakteret janë ende të pranishme në lesh.

6. Lani fytyrën me sapun

Në vend që të pastrojë fytyrën, sapuni mund të bllokojë poret dhe të shkaktojë inflamacion. Dermatologët thonë se sapuni dëmton nivelin e pH të lëkurës dhe rezistencën e tij ndaj baktereve.

Shkencëtarët australianë thonë se e kanë gjetur shërimin nga koronavirusi
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration