Arbëreshja ime, Ilir Shaqiri publikon këngën dedikuar arbëreshëve (video)
Kulturë

Arbëreshja ime, Ilir Shaqiri publikon këngën dedikuar arbëreshëve (video)

21.Nov.2021 08:09
0

“Trazimin e motit e mos’harrimin e ruajte në zemër 600 vite” këto janë vargjet e këngës më të fundit të ilir Shaqirit që të ngelen gjatë në mendje. Këngëtari i njohur për afrinë e tij me komunitetin arbëresh ka publikuar pak orë më parë këngën “Arbëreshja ime” një baladë dedikuar “degës së blertë të trungut shqip”.

Shaqiri gjithashtu ka pasur një miqësi të gjatë me artistin arbëresh të larguar nga jeta pak kohë më parë Pino Kakoca. Miqësi e cila ka ndikuar dukshëm edhe krijimtarinë e tij.

Foto ilustruese kortezi e Mario Caliva

Transparencë në Preshevë: Debat publik me qytetarë për investimet dhe buxhetin e vitit 2022
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration