A mund të shkaktojnë kancer ëmbëlsuesit artificialë? Ky studim ngre pyetje!
Trupi dhe shëndeti

A mund të shkaktojnë kancer ëmbëlsuesit artificialë? Ky studim ngre pyetje!

14.Apr.2022 00:29
0

Dihet mirë se sheqeri i tepërt është i dëmshëm për shëndetin tuaj. Por se sa i mençur është zëvendësimi i tij me ëmbëlsues artificialë është gjithashtu e diskutueshme. Debati është rindezur nga një studim në shkallë të gjerë, i rishikuar nga kolegët në Francë, i cili ka sugjeruar se konsumimi i ëmbëlsuesve artificialë mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të kancerit.

Hulumtuesit francezë hulumtuan zakonet e të ngrënit dhe shëndetin e më shumë se 100,000 vullnetarëve gjatë një dekade. 

Rezultatet e analizave të tyre statistikore, të botuara javën e kaluar në revistën PLOS Medicine, sugjerojnë se njerëzit që konsumonin sasinë më të madhe të ëmbëlsuesve artificialë veçanërisht aspartam dhe acesulfame-K, të cilat përdoren zakonisht në pije joalkoolike ishin në rrezik të shtuar të zhvillimit të kancerit, më konkretisht kanceret e gjirit dhe obezitetit.

“Ky studim i mundshëm në shkallë të gjerë sugjeron se ëmbëlsuesit artificialë, të përdorur në shumë ushqime dhe pije në mbarë botën, mund të përfaqësojnë një faktor rreziku në rritje për kancerin,” tha Charlotte Debras, studente doktorature dhe autore kryesore e studimit një deklaratë. Ajo vuri në dukje se gjetjet ishin në përputhje me studimet e kaluara eksperimentale që sugjeronin një efekt të mundshëm kancerogjen te brejtësit.

Ëmbëlsuesit artificialë gjenden në shumë pije dhe produkte ushqimore në mbarë botën dhe konsumohen nga miliona qytetarë çdo ditë. Instituti Kombëtar i Kancerit i SHBA dhe Kërkimet e Kancerit në Mbretërinë e Bashkuar thonë se ëmbëlsuesit artificialë nuk shkaktojnë kancer.

Në të gjithë Bashkimin Europian, përdorimi i tyre rregullohet nga Autoriteti Europian i Sigurisë Ushqimore (EFSA). Agjencia aktualisht është duke përfunduar rivlerësimin e saj të të gjithë aditivëve ushqimorë të autorizuar për shitje në tregun e BE-së, duke përfshirë ëmbëlsuesit artificialë, tha një zëdhënës i EFSA. “Ky studim i ri do të merret parasysh si pjesë e rivlerësimit,” tha zëdhënësi. /Edel Strazimiri / SCAN/

Arifi: Po ndodh spastrim etnik në Luginën e Preshevës, qeveritë shqiptare të marrin masa
Në Preshevë rivotohet për deputet, në Bujanoc s’ka vendim
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration