7 ushqime për një fytyrë pa probleme dhe me shkëlqim
Trupi dhe shëndeti

7 ushqime për një fytyrë pa probleme dhe me shkëlqim

10.Jun.2020 11:20
0

Për një fytyrë plot shkëlqim dhe pa probleme është e rëndësishme të zgjidhni edhe ushqimet e duhura.

Ekspertët rekomandojnë një listë ushqimesh që i sigurojnë fytyrës mbrojtje dhe shkëlqim. Prandaj është e rëndësishme qe t’i përfshini ato në dietën tuaj të përditshme.

Çokollata

Kakaoja e pranishme në çokollatë bën të mundur hidratimin e lëkurës dhe e bën atë të fortë dhe të butë. Rekomandohet të konsumoni çokollatën e zezë, e cila përmban një nivel të lartë flavonoids. Bëhet fjalë për një antioksidant, i cili është më i miri për një lëkurë të ndritshme.

Karrotat

Karotat janë të pasura me betakaroten, e cila ndihmon për mbrojtjen nga rrezet Ultraviolet. Konsumimi i karrotave parandalon krijimin e një lëkure të thatë.

Kos

Kosi është plot proteina dhe ndihmon që lëkura të jetë më e fortë dhe më e plotë, gjë që mund të bëjë që ju të dukeni më të rinj gjatë gjithë kohës.

Bajamet

Bajamet mbrojnë lëkurën tuaj nga dëmtimi i diellit. Janë të pasura me vitaminë E dhe kjo i jep lëkurën tuaj elasticitet.

Brokoli

Vitamina C e pranishme në brokoli ndihmon në prodhimin e kolagjenit, i cili nga ana tjetër mban lëkurën të shëndetshme dhe të butë.

Gruri

Gruri përmban antioksidantë që mbrojnë lëkurën nga dëmtimi dhë e bëjnë atë elastike.

Hudhra

Aroma e saj mund të mos jetë e mirë, por hudhra është plot polifenole mbrojtëse ndaj lëkurës, të cilat janë të domosdoshme për një lëkurë të bukur.

Cakaj në Preshevë: Do të veprojmë të bashkërenduar për më të mirën e shqiptarëve në Luginë (foto&video)
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration