3 mënyra për të përmirësuar shëndetin tuaj përmes mikrobiomës së zorrëve!
Trupi dhe shëndeti

3 mënyra për të përmirësuar shëndetin tuaj përmes mikrobiomës së zorrëve!

26.Jun.2022 16:51
0

Baktere, viruse, maja dhe parazitë në zorrën tuaj? Mund të tingëllojë si makth, por ky koleksion mikrobesh është në fakt një domosdoshmëri shëndetësore, thonë ekspertët.

I quajtur mikrobioma, ajo përbëhet nga miliona organizma që jetojnë në ne dhe mi ne, tha Elizabeth Corwin, zëvendësdekane e kërkimit strategjik dhe inovativ në Shkollën e Infermierisë në Universitetin e Kolumbisë. Dhe një mikrobiomë e shëndetshme është një pjesë thelbësore e shëndetit të mirë. 

Ajo ndikon në sistemin imunitar dhe ndihmon në sintetizimin e vitaminave të rëndësishme në zorrën tonë, shtoi Corwin. Ata organizma ofrojnë gjithashtu mbrojtje, mund të ndihmojnë në shërimin e plagëve, të vrasin patogjenët e këqij dhe të ndihmojnë medikamente të caktuara të funksionojnë më mirë, tha Sheena Cruickshank, një profesore në departamentin e infeksionit, imunitetit dhe mjekësisë së frymëmarrjes në Universitetin e Mançesterit në Mbretërinë e Bashkuar.

Kujdesi për mikrobiomën tuaj mund të ndihmojë me shumë kushte, duke përfshirë alergjitë, astmën dhe sëmundjet autoimune, tha Cruickshank. Ajo dhe Corwin ndanë mënyra të thjeshta për të marrë më shumë shumëllojshmëri mikrobike në jetën tuaj.

Po një qen?

Po kërkoni një justifikim për të adoptuar një qen? Ja ku është. Studimet tregojnë se qentë ndajnë mikrobiomën e tyre me familjen, tha Corwin. Rritja me një qen është treguar se zvogëlon shanset për të zhvilluar astmë dhe alergji, tha Cruickshank. Dhe kujdesi për një kafshë shtëpiake është një mënyrë e këndshme për të shkëmbyer bakteret, shtoi ajo. Vetëm të kesh kafshë përreth mund të ndihmojë.

Uleni stresin tuaj

Një faktor i rëndësishëm i shëndetit të mikrobiomës është se sa e rrjedhshme ose e përshkueshme është zorra juaj. Zorrët e të gjithëve janë të depërtueshme në një farë mase, por zorrët e disa njerëzve janë më të rrjedhshëm se të tjerëve, tha Corwin. Nëse në zorrët tuaja rrjedhin mikroorganizmat e shëndetshëm dhe të dobishëm, kjo është mirë, shtoi ajo. Por nëse rrjedhin mikroorganizma më virulentë, do të aktivizohen qelizat imune që presin jashtë, gjë që mund të shkaktojë inflamacion.

Ndryshoni dietën tuaj

Një dietë e pasur me fibra dhe e larmishme është e rëndësishme për një mikrobiom të shëndetshëm, thanë ekspertët. Mikrobiotat i duan ushqimet me shumë fibra, si frutat dhe perimet, tha Corwin. Fibrat nuk treten mirë në stomak dhe priren të shpërbëhen më shumë nga mikroorganizmat dhe lëvizin nëpër zorrë, shtoi ajo. Ushqimet e fermentuara mund të jenë të dobishme, sepse ato shpesh ju japin baktere të gjalla, tha Cruickshank. Por, megjithëse disa studime kanë treguar efektivitet, është e ndërlikuar të dihet me siguri nëse do të merrni baktere të dobishme nga ushqimet e fermentuara që hani, sepse grupet mund të ndryshojnë shumë.

Po probiotikët?

Ndoshta. Probiotikët janë shpesh gjëja e parë që mendojmë kur flasim për shëndetin e zorrëve, por provat se sa efektive janë ato janë të përziera, tha Cruickshank. Ato shpesh rekomandohen pas një antibiotiku për të rimbushur bakteret e mira që mund të vriten së bashku me të këqijat me ilaçe. /CNN/Edel Strazimiri / SCAN

Bashkimi Evropian ndalon shitjen e makinave me naftë dhe benzinë në 2035
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration