Zyrtare: Kjo është koha kur do të publikohet regjistrimi sipas kombësisë etnike në Serbi? Foto nga DW- Bujanoc
Lokale

Zyrtare: Kjo është koha kur do të publikohet regjistrimi sipas kombësisë etnike në Serbi?

26.Dec.2022 08:06
0

Enti Republikan i Statistikave të Serbisë ka publikuar rezultatet e para preliminare të regjistrimit të popullsisë i realizuar gjatë vitit 2022 ndërsa për numrin e saktë të shqiptarëve në komunat Bujanoc, Preshevë dhe Medvegjë akoma nuk dihet shkruan Titulli.com.

Redaksia e Titulli.com përmes pyetjeve në e-mail ju ka drejtuar Entit Republikan të Statistikave të Serbisë lidhur me numrin e saktë të banorëve shqiptar të regjistruar në komunat Bujanoc, Preshevë dhe Medvegjë.

Zyrtarja nga ky institucion Liljana Gjorgjeviq në përgjigjen e saj ka shkruar se në rezultatet e para të regjistrimit publikohen vetëm të dhënat bazë për numrin e personave, amvisërive dhe banesave të regjistruara.

“Të dhënat për kombësinë publikohen në rezultatet përfundimtare dhe me shumë mundësi, si në regjistrimet e mëparshme, libri i parë i rezultateve përfundimtare të regjistrimit do të publikohet pikërisht sipas kombësisë”, ka shkruar Liljana Gjorgjeviq në përgjigjen ndaj Titulli.com.

Ajo është shprehur se është planifikuar të fillojë publikimi i rezultateve përfundimtare nga prilli i vitit të ardhshëm (viti 2023).

Sipas rezultateve preliminare në komunën e Preshevës jetojnë gjithsejtë 60.568 banorë, në komunën e Bujanocit janë të regjistruar 54.684 banorë ndërsa në komunën e Medvegjës janë të regjistruar 8600 banorë.

Sipas këtij rezultati numri preliminar në Rrethin e Pçinjës, komuna e Bujanocit dhe Preshevës përbënë rreth 40 të popullsisë së regjistruar.

Shiko rezultatin e saktë në linkun zyrtarë të Entit Republikan të Statistikave të Serbisë

 

Mediat në Serbi: QUINT-i i ka dhënë Vuçiqit 24 orë ultimatum për barrikadat
Eksperti rus: Putin po mbahet gjallë nga mjekët e huaj, por po i vjen fundi
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration