Vuçiqi tregon se si mund të përjashtohet Rusia nga OKB-ja: Kjo do të ishte fatkeqësi për ne shkaku i Kosovës
Rajoni dhe Politika

Vuçiqi tregon se si mund të përjashtohet Rusia nga OKB-ja: Kjo do të ishte fatkeqësi për ne shkaku i Kosovës

24.Sep.2022 08:26
0

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka folur para mediave për rezultatet e vizitës dhe pjesëmarrjen në punën e Kombet e Bashkuara në New York.

Vuçiqi tha se mbrëmë ka qenë një darkë joformale ku ka biseduar me shumë liderë. Siç ka thënë ai, kanë biseduar për tema të ndryshme.

Ai theksoi se është e rëndësishme që “ne të diskutojmë gjithçka me amerikanët”, raporton b92.

Siç tha ai, ai është pothuajse i sigurt se Perëndimi do të përpiqet të përjashtojë Rusinë nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së dhe se kjo do të ishte katastrofë për Serbinë.

“Serbia nuk do të votojë për diçka të tillë, për kufizimin e të drejtës së vetos apo përjashtimin e Rusisë. Ne nuk kemi asnjë dilemë. Ata kanë nevojë për një shumicë prej dy të tretash për këtë. Ata gjithashtu mund t’i referohen faktit që Rusia nuk është pasardhëse ligjore e BRSS. Por mendoj se ka një nen në Aktin 108, të cilin shoh se ata po përgatiten ta shfrytëzojnë. Kjo do të ishte një përmbysje e rendit juridik ndërkombëtar. Për një nga ato vendime do të duhet që Kina të ambstenojë gjatë votimit. Zoti e di se çfarë ata mund të bëjnë. Nuk është as larg dhe as e pamundur. Për ne do të ishte një fatkeqësi. Sigurisht për shkak të Kosovës”.

Në fund, Vuçiqi tha se “Kohë të vështira dhe një barrë e madhe përpara nesh”. 

'Drama e Gjinekologjisë', rrëfimi i babait nga Presheva që ia treguan të gjallë 'djalin', më pas i thanë të ka vdekur vajza (video)
Mimoza Hamidi nga Presheva refuzoi Zvicrën për Shqipërinë: Vendi i huaj nuk bëhet kurrë yti
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration