Serbia thërret rezervistët në stërvitje masive ushtarake: Të jemi gati për çdo emergjencë
Rajoni dhe Politika

Serbia thërret rezervistët në stërvitje masive ushtarake: Të jemi gati për çdo emergjencë

28.May.2024 22:46
0

Autoritetet serbe po thërrasin rezervistët për të marrë pjesë në një stërvitje masive ushtarake në mënyrë qe vendi të jetë më i përgatitur për një emergjencë te mundshme kombëtare.

Mediat serbe citojnë analistin ushtarak, Aleksandar Radić të thotë se ky është një vendim i arsyeshëm pasi nëse ndodh ndonjë krizë, reagimi mund të jetë i vonshëm.

I pyetur se përse serbët do të duhej të trajnoheshin për luftë, duke qenë se vendi është i rrethuar kryesisht nga anëtarët e NATO, Radic u përgjigj se kritikat janë të parëndësishme duke konsideruar situatën gjeopolitike.

“Vendi duhet të jetë i përgatitur për çdo skenar. Ku do të ishte Ukraina nëse nuk do të kishte shërbim të detyruar ushtarak dhe nuk do të kishte trajnuar rezervistët e vet”, deklaroi analisti ushtarak.

Çfarë është zgjidhja me dy shtete për konfliktin izraelito-palestinez, historiku? (video)
Çfarë duhet të dini për zgjedhjet për Parlamentin e ri Evropian?
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration